Güncel

Otomotiv Tasarım Yarışması başlıyor!

Ar-Ge Proje Pazarı Yarışması ve Otomotiv Tasarım Yarışması" için başvurular devam ediyor.

Otomotiv Tasarım Yarışması başlıyor!

Türkiye otomotiv sektöründe bu yıl ikincisi gerçekleştirilen "Türkiye Otomotiv Sektöründe  Ar-Ge Proje Pazarı Yarışması ve Otomotiv Tasarım Yarışması" için başvurular devam ediyor.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB)  tarafından  T.C. Ekonomi Bakanlığı   desteği ve Türkiye İhracatçıları Meclisi koordinatörlüğünde 17-18 Nisan tarihleri arasında Bursa Merinos Atatürk Kongre Merkezi'nde düzenlenecek 2. Ar-Ge Proje Pazarı ve 2.OtomotivTasarım Yarışması için başvurular devam ediyor. "Türkiye Otomotiv Sektöründe Ar-Ge Proje  Pazarı ve Tasarım Yarışması" sektörde çalışan profesyoneller, araştırmacılar, akademisyenler, ilgili dallarda eğitim alan öğrenciler ve otomobil tutkunlarını içine alan geniş bir kitlenin yaratıcı fikirlerini ortaya koyabileceği, "Ar-Ge Proje Pazarı" ve " Otomotiv Tasarım Yarışması" olmak üzere iki farklı projeyi kapsıyor.

1361887621_otomotivtasarimyarismasi-420x215.jpg

2. Otomotiv Tasarım Yarışması

İlki 2012 yılında düzenlenen Otomotiv Tasarım Yarışması tasarım tutkunlarını kendi hayallerindeki  tasarımları hayata geçirme keyfini yaşatıyor. Uludağ Otomotiv Endüstrisi  İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından otomotiv sektöründe ürünlerin geliştirilmesi ve tasarım etkinliklerinin yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen bu yarışmayla otomotiv sektörü ve otomotiv kullanıcıları için yenilikçi tasarımların desteklenmesi amaçlanıyor.

"Otomotiv Tasarım Yarışması", üniversite öğrencilerinin yanı sıra, profesyonel çevreler ile değerli bir fikri olan ve katılım kriterlerini karşılayan herkese açık bir yarışma olarak düzenleniyor. Katılımcılardan özgün ve yenilikçi projeler geliştirilmesinin beklendiği son başvuru tarihi 15 Mart olan "Otomotiv Tasarım Yarışması", komponent bazında; Ergonomi,  Yenilenebilir Enerji - Çevre, Emniyet, Mekanik Fonksiyonellik olmak üzere 4 kategoride katılıma imkanı sunuyor.

"Ar-Ge Proje Pazarı", Profesyoneller ile Sanayicileri Bir Araya Getiriyor

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen yarışmanın diğer bir ayağı olan "Ar-Ge Proje Pazarı" profesyonelleri ve sanayicileri bir araya getiriyor. Akademik ve bilimsel araştırma faaliyeti yürüten üniversite, araştırma merkezi ve firmalar, sanayiciler, profesyonel olarak bu işle ilgilenen herkesin projelerinin sanayiye kazandırılması amacıyla düzenlenen yarışmada sektörün ihtiyaçları doğrultusunda belirlenerek yapılması istenen Ar-ge projeleri, kategori ayrımı olmaksızın ele alınıyor. Yarışma sonunda, projeleri seçilen araştırmacı ve akademisyenlerin tasarımlarını sunabileceği ve sanayicilerle bir araya gelerek bire bir görüşme olanağına sahip olacakları bir sergide düzenleniyor.

Katılımcıları, Yaklaşık  300 bin Türk Lirası Para Ödülü ve 2 Yıllık Yurtdışı Eğitim     İmkanı Bekliyor…

"Otomotiv Tasarım" ve "Ar-Ge Proje Pazarı"  yarışmalarında değerlendirmeler belirlenen dört kategori üzerinden yapılıyor. Ar-Ge Proje Pazarı için her kategoriden ilk 3'e girenler ödüllendirilirken, Otomotiv Tasarım Yarışması'nda profesyoneller ve üniversite öğrencileri için ayrı değerlendirme yapılıyor ve yine her kategoriden ilk 3'e girenler ödüllendiriliyor. 1.'lerin10 bin, 2.'lerin 6 bin, 3.'lerin ise 3 bin Türk Lirası ve AR-GE Proje Pazarı için de her kategoriden ilk 3’e girenlerden 1.’nin 50 bin, 2.’nin 30 bin, 3.’nün ise 20 bin Türk Lirası para  ödülü kazanacağı yarışmalarda verilecek yaklaşık para ödülü ise 300 bin Türk Lirası. Ayrıca   Otomotiv Tasarım Yarışması'nda dereceye giren 2 tasarımcı, T.C. Ekonomi Bakanlığı'nın desteğiyle 2 yıllık yurtdışı eğitimi kazanıyor.

2023 İhracat Stratejisi kapsamında ülkemizde arge ve tasarım kültürünün yerleşmesi ve teknoloji ile bütünleşmesi, ARGE ve TASARIM konularında yeterli birikimin oluşturulması, ihracatta katma değerin artırılması, yeni teknolojiler ile üretim yapılması, komponent bazlı yenilikçi ürünler tasarlanması, yeni tasarımcılar yetiştirilmesinin teşvik edilmesi, üniversite-sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi ve ülkemiz ihracatçıları tarafından özgün ürünlerin üretilip, dünya pazarlarına sunulması amaçıyla düzenlenen yarışmanın başvurları 1 Nisan 2013'e kadar devam ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.