Güncel

Otururken kilo vermek ister misin?

Bilim insanlarının müthiş buluşu!


ABD' li uzmanlar, vücuda verilen irisin adlı hormonun otururken bile kilo verip kas yapmayı sağladığını keşfetti ve hiç bir yan etkisi olmayan hormon yakında ilaca dönüşecek.
1326668174_kilo-aldirci-hap.jpg

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Dana-Farber Kanser Araştırma Enstitüsü?nün fareler üzerinde yaptığı deneylerde, irisin hormonunun beyaz yağ hücrelerini, yağ yakan kahverengi yağ hücrelerine çevirmedeki etkisinin olduğunu farketti. İnsanlarda da bulunun irisin hormonuna, PGC1-alfa proteinin bileşenlerinde rastlandı. Ve bu protein, sporla çalıştırılan kasların güçlenmesinde belirleyici bir etken.

iki yıl sonra piyasaya sürülebilir.

Yetişkinlerde, bebeklere göre daha az salgılanan irisin hormonu, spor yapıldığında yakılan kalorilerden daha fazla yağ yakılmasını ve bu sayede kilo verilmesini sağlıyor . İrisin hormonunun vücutta zamanla azalması, kilo almayı kolaylaştıran nedenlerden biri olarak görülüyor. Bilim dergisi Nature?da yayımlanan araştırma için Harvard Üniversitesi uzmanları, obeziteyle savaşta önemli bir rol oynuyacağını  söyledi. İrisin hormonunun dışardan alınmasını sağlayan ilaçların iki yıl içinde piyasada olması bekleniyor. Hormonun, obezite, kanser ve diyabete karşı koruyucu olduğu saptandı.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.