Güncel

Patentlerimiz yurtdışında korunmuyor!

Patentlerin Türkiye dışında korunmaması ise şaşkınlık yaratıyor.


2023 yılında 50 bin yerli patent başvurusunu hedefleyen Türkiye’de patent başvurularındaki artış devam ederken, patentlerin Türkiye dışında korunmaması ise şaşkınlık yaratıyor.

Marka tescil ve patent ofisi Acar Patent’ in Türk Patent Enstitüsü verilerini değerlendirerek hazırladığı rapora göre 2012 yılının ilk altı ayında 2160 yerli patent başvurusu yapıldı.

Bir önceki yıla göre yüzde 15 oranında artış gözlenen patent başvuruları 2011 yılının ilk altı ayında 4800 de kalırken 2012’nin Temmuz ayında 5700’ e ulaştı.

1344514387_patentkoruma.jpg

Patentlerdeki sorun yurtdışında

Türkiye’de patent başvuruları artmaya devam ederken,  yurtdışında yaptığımız patent başvurularının sayısının düşük olması ise tedirginlik yaratıyor.

2012 yılının ilk altı ayında 2160 yerli patent başvurusu gerçekleşirken; bunlardan sadece 28’inin PCT kapsamı ile dünyada, 63’ünün ise Avrupa kapsamında korunması için başvurulması, icatlarımızı yurtdışında korumadığımızı gösterdi.

Yabancı patentler artışta

Türkiye pazarının gelişimine devam etmesi yabancı ülke firmalarının gözünü açarken, ürünlerini bu pazarda koruma altına almak isteyen firmalar patent başvuru yarışına girdi.
Türkiye’de 2012 yılının ilk yarısında en çok patent başvurusu Alman firmaları tarafından gerçekleştirilirken, A.B.D. firmaları ise ikinci sırada yer aldı.


Tescillenen patentlerde Almanya farkı

Başvurusu yapılmış ve tescil kararı çıkmış patentlere bakıldığında 980 patentini tescillemeyi başaran Alman firmaları ilk sırada yer alırken, A.B.D.’ nin 560, Türkiye’nin ise 462 tescile hak kazanmış patenti bulunuyor.

1344514412_acarpatent.jpg.png
Patentin kavranamayan önemi

Gün geçtikçe daha da zor hale gelen ve rekabet yarışı içerisinde olan ulusal pazarda var olmak için icatlarımıza sahip çıkarak yurtiçinde ve yurtdışında patent ile korumamız gerektiğini belirten Acar Patent Genel Koordinatörü Rüştü GÜMÜŞ, patent korumasının bir ülkenin gelişmişlik düzeyi ile doğru orantılı olarak ilerlediğini belirtti.Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.