Pc'niz çokmu yavaş öyleyse bu haber sizin için - Page 1

Bilgisayarın yavaşlamasının başka sebepleri olduğunu da unutmamak gerekiyor. Aynı anda çalışan uygulama sayısının fazlalığı RAM'i doldurduğu gibi işlemci kaynaklarını da tüketecektir. Sabit diskinizin çok fazla dolu olması da bilgisayarınızı önbellek olarak kullanacak alanı kalmamasına sebep olacaktır. Ya geniş bir sabit disk ekleyin ya da sabit disklerinizden birisini, tercihen SSD olanını sadece işletim sistemi ve uygulamalar için kullanın. Şimdi, gereksiz uygulamaları temizlemeye nereden başlayacağınıza dönersek; Denetim Masası altından Program Ekle ve Kaldır seçeneğine gelmeniz gerekiyor. Buradan hangi uygulamanın ne kadar yer kapladığını da görebilirsiniz.

Pc'niz çokmu yavaş öyleyse bu haber sizin için - Page 2

Kaldıracağınız uygulamanın en son ne zaman kullanıldığına bakmak da oldukça yararlı olacaktır. Aylardır kullanmadığınız bir uygulamanın sistemde kurulu olmasının gerekliliğini siz değerlendireceksiniz. Özellikle oyunları kaldırarak çok yer kazanabilirsiniz. Sistemle birlikte açılan ve pek kullanmadığınız yazılımları kaldırmak ise her açıdan faydalıdır. Uygulamalar bir yana, uygulamaların üzerine kurulan eklentiler de sistem kaynaklarının üzerinde bir yük oluşturabilir. Örneğin Firefox'un hantallığından şikayetçiyseniz bütün kullanmadığınız, zaman içerisinde biriken eklentileri ortadan kaldırın.

Pc'niz çokmu yavaş öyleyse bu haber sizin için - Page 3

Eklentileri kaldırmak için Internet Explorer altında Araçlar, Eklentileri Yönet bölümüne gelip ihtiyacınız olmayanları devredışı bırakmanız yeterlidir. Firefox'ta Araçlar, Eklentiler altından Eklentiler bölümünde etkisizleştir ya da kaldır seçeneklerini kullanabilirsiniz. Sadece internet tarayıcılar değil, Microsoft Office 2007 gibi ofis uygulamaları da eklentilerle doludur. Araçlar altında eklentileri bularak buradan kaldırmanız mümkündür. Örneğin Outlook Change Notifier ve iTunes Outlook eklentisi gibi uygulamalar, Apple telefon kullanmayı bıraktıysanız işinize yaramaz. Microsoft Office Sharepoint Server Colleague Import eklentisi de Sharepoint sunucusu kullanmıyorsanız sizin için gereksiz olabilir. Dahası Microsoft Outlook Mobile hizmetini Outlook'tan SMS yollamıyorsanız kullanmıyorsunuz demektir. Uygulama makroları için Visiual Basic kullanmıyorsanız da Microsoft VBA'ya bir Outlook eklentisi olarak gerek yoktur.

Pc'niz çokmu yavaş öyleyse bu haber sizin için - Page 4

Sabit diskte yer açmanın öneminden bahsetmiştik. Artık terabyte'lık sabit disklerin bile oldukça ucuz olduğu bir dönemdeyiz. Buna karşın indirilen medyaların boyutu da büyüyor ve daha geniş sabit diskler, komik bir şekilde hızla sonuna kadar doluyor. Sabit diskinin doluluğu kadar, verilerin disk üzerinde yazıldığı alanın da performansa etkisi vardır. Dosyalarla şişen bilgisayarda erişim süresi ister istemez uzayacaktır. Bu temizlik için en iyi araçlardan birisi Windows'un Disk Cleanup ya da disk temizleme aracıdır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.