Pembe Göl olur mu? - Page 1

Aynı zamanda Paris-Dakar rallisinin 2008'e kadar "varış noktası" olan gölü ziyaret eden turist sayısının rallinin güney Amerika'ya alınmasıyla önemli ölçüde azalması, bölge halkını da olumsuz etkiliyor. Geçimini gölden karşılayan ve gölün çevresinde yaşayan yerli halk, "Pembe Göl'de bizim hayatımız hep pembe" diyerek eski günlere yeniden dönmenin umudunu dile getiriyor.

Pembe Göl olur mu? - Page 2

Retba Gölü, içerdiği yüksek orandaki tuz nedeniyle de Senegal'in önemli tuz kaynakları arasında bulunuyor.

Pembe Göl olur mu? - Page 3

Pembe Göl rehberlerinden Omar Galla Diene, "Bir litre suda 380 gram tuz bulunur. Yılda 20-24 bin ton arası tuz çıkarılır. Bir kısmı yerel tüketim için, bir kısmı ise Avrupa, Burkina Faso, Moritanya, Mali gibi sınır ülkelere ihraç edilir. Burada sofra tuzu, kaya tuzu ve karları eritmek için kullanılmak üzere üç çeşit tuz üretilir" dedi.

Pembe Göl olur mu? - Page 4

Diene ayrıca, "Gölden tuz çıkarmak halka açık ve vergisizdir. İsteyen teknesini alıp günde 3 tona kadar tuz alabilir. 2 tonu tekne sahibi alır kalan bir tonu ise tuzu taşıyan kadınlar arasında bölüşülür" diye konuştu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.