Her teknolojik konuda olduğu gibi fracking tekniğinin de tartışmalı çok yön var. Özellikle sondaj esnasında açılan kanalın, su kaynaklarının bulunduğu katmanlardan da geçmesi endişelere neden oluyor.

Fracking tekniğinde kullanılan kimyasalların ve uygulama sonrası serbest kalan gazın içme suyuna karışma riski ise tartışmaları iyice artırıyor. Sistemi savunanlar açılan kanalın duvarlarının betonla sıvanarak güvence altına alındığını savunsa da bu eleştirileri susturma konusunda yetersiz kalıyor. Zira basınçla kaya katmanında oluşan çatlakların doğal taş katmanlarına da sıçrayarak su havzalarına kadar uzanması fracking tekniğine yönelik güvensizliği artırıyor. Son dönemlerde ABD’de fracking tekniğinin uygulandığı alanlarda musluklardan gelen şebeke suyunun alev alması bu endişenin gerçeğe dönüştüğünü gösteriyor.

Diğer yandan kaya katmanlarında çatlaklar açmak için kullanılan kimyasalların tam olarak neler olduğu ve hangi oranlarda kullanıldığı da şirketler tarafından sır gibi saklanıyor.

ABD Çevre Kurumu (EPA) tarafından yayımlanan bir raporda 600 farklı kimyasal maddenin adı yer alıyor. Bu maddelerin birçoğu ya zehirli ya da hem zehirli hem de kanserojen etkiye sahip.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.