Güncel

Pil ömrü uzun cep telefonu ister misiniz? Microsoft bunun üzerinde çalışıyor

Microsoft, pil ömrünü uzatmak için yeni fikirler üzerinde çalışıyor.

Pil ömrü uzun cep telefonu ister misiniz? Microsoft bunun üzerinde çalışıyor

Akıllı telefonların şimdiye kadar tahmin ettiğimizden daha hızlı ve daha gelişmiş hale gelmesine rağmen (sadece bir kaç yıl içinde gerçekleşen 720p ekranlardan Quad HD ekranlara  geçiş neredeyse inanılmaz) maalesef tüm mobil kullanıcıların ortak ve büyük bir sorunu olan pil ömrü hala bir hayal kırıklığı.

Son yıllarda pil teknolojisi çok değişmiş değil ve önümüzdeki yıllarda da çok fazla bir değişiklik olmayabilir. Bunun farkında olan Microsoft, akıllı bir şekilde mobil cihazlar için daha uzun pil ömrü sağlayan güncel teknolojileri üzerinde çalışıyor.

1402555537_microsoft-batteries-1.jpg

 Microsoft Research Mobilite ve Ağ Araştırma Grubu Kıdemli Araştırmacısı Ranveer Chandra, Microsoft’un pil ömrünü uzatmak için neler planladığını açıkladı.  MIT Technology Review sitesine göre, şirketin fikirlerinden biri, tek bir büyük pil yerine küçük iki Li-Ion pil kullanan aygıtları geliştirmek.

Pillerden biri oyun gibi çok güç harcayan işlerde kullanılacak. Diğeri ise cihazın boşta kalma ve diğer işlevleri gerçekleştirme de görev alacak. Görünüşe göre Microsoft bu fikri kullanarak bir prototip cihaz geliştirdi ve pil ömrü yüzde 20 ila 50 oranında arttı. Donanım bir kenara, Microsoft ayrıca pil ömrünü artırmak amacıyla yazılım optimizasyonu kullanmak için yollar arıyor.

Şirket “E-Loupe” adında bir yazılım geliştirdi ve bu yazılım ile pil ömründen çok harcayan uygulamalar tespit edilecek.

Samsung Galaxy S5 ve HTC'nin One M8 gibi bazı Android akıllı telefonlarda zaten daha uzun pil ömrü sunmak için yardımcı yazılım hileler kullanılıyor. Bakalım Microsoft bu konuda ne kadar başarılı olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.