WALT DISNEY KONSER SALONU
Frank Gehry, Los Angeles 2003

Dünyanın en ünlü mimarlarından Frank Ghery’nin tasarladığı Walt Disney Konser Salonu açılır açılmaz, çevresinde yaşayanlar, paslanmaz çelikten inşa edilen binadan gelen güçlü güneş yansımalarından şikâyetçi oldu. 2005 yılında mimarlar binanın yansıma yapan çelik bölümlerini “tıraşlayarak” mat hale getirdi.

FEDERAL BİNA
Thom Mayne / Morphosis, San Francisco 2007

Mimar Thom Mayne’nin tasarladığı yerden tavana kadar olan
pencereler, içeride çalışanları o kadar çok rahatsız ediyordu
ki, özellikle güneye bakan kısımda çalışan insanlar iş yerinde güneş gözlüğü ile dolaşıyordu.Hatta masalarına güneşten korunmak için plaj şemsiyesi koyan bile vardı. Sonunda sorun geniş pencerelere jaluzi takılarak çözüldü

VDARA
Rafael Viñoly Mimarlık Ofisi, Las Vegas, 2009

Londra’daki söz konusu bina, Rafael Viñoly’nin ölümcül ışınlar saçan ilk binası değil, lüks bir otomobilin erimesine neden olan ilk binasıydı. Las Vegas’ta yine aynı mimar tarafından tasarlanan Vdara Oteli, dış cephe kaplaması ve tasarımı nedeniyle parabolik bir ayna görevini görerek, eteğindeki plastik bardakları eritiyor, havuzdan yansıyan güçlü güneş yansımaları misafirlerin gözünü alıyor.

MÜZE KULESİ
Johnson Fain / GDA Mimarlık, Dallas 2013

Bir kulenin James Turrel enstalasyonunu mahvetmesi, tüm insanlığın kaybı olur. Sanatçı, Nasher Heykel
Müzesi’nde bulunan eserinin Ocak ayında 42 katlı Müze Kulesi’nin inşası nedeniyle zarar gördüğünü
söyledi. Sanatçıya göre müze, eserin ışık almasına engel oluyordu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.