Güncel

Plakalarda yeni dönem başladı!

Araçların ön ve arka tarafına taktığınız plakalar artık sadece plaka bilgilerinizi paylaşmayacak. İşte detaylar!

Plakalarda yeni dönem başladı!

Araç plakaları akıllanıyor. Peki bu ne anlama geliyor? Araçların ön ve arka tarafına taktığınız plakalar artık sadece plaka bilgilerinizi paylaşmayacak.

Geliştirilen özel bir teknoloji sayesinde plakalar kendi başlarına sürücülerin araçlarını çok daha kolay park edebilmelerini sağlayacak. Plakalarda bulunan sensörler Android telefonlarla bağlantılı çalışıyor.

Siz herhangi bir nesneye fazlaca yaklaştığınızda telefonunuzdan bunu anbean takip edebiliyorsunuz. Aracınızın o an nereye yakın temas halinde olduğunu görüyorsunuz. Telefona gelen bildirimler sayesinde ayrıca park sensörüne ihtiyaç kalmıyor. Ancak daha da önemlisi bu plakaların görevi sadece park sensörü olmak da değil.

Plakalarda yeni dönem başladı!

Ayrıca aracınızın konumunu da anbean izlemenizi sağlıyor ve harita üzerinden aracınızı elinizle koymuş gibi buluyorsunuz. Peki bu plakaları takmak için bir sürü kabloyla boğuşmak zorunda mısınız? Hayır. Kablosuz çalıştığından ve de gücünü aküden değil kendi içindeki bataryasından aldığından kablo karmaşası da ortadan kalkıyor.

Şimdilik sadece Android cihazlar ile uyumlu olan bu teknoloji ileride iOS için de gelir mi bilmiyoruz ancak birçok sürücünün hayatını kolaylaştıracağı bir gerçek.

Yorumlar
Adem
Bu haberi yapan sanıyorum sizsiniz, sayın Ünsal Sarıtoprak. Siz bu haberi yaparken, park sensörü olarak kullanıcak diye bahsetmişsiniz, güzel. Ama benim merak ettiğim başka şeyler var cevaplarsanız memnun olurum. Bu proje ne kadar kapsamlı? Nerelerde ve hangi araçlarda kullanılacak? Yeni plakalar ücretlimi? Sadece park sensörü olarak mı kullanılacak? Bu proje ne kadara mal oluyor? Ve devlette ülkede bu kadar sıkıntı maddi sıkıntı varken, bu proje büyük ihtimalle 'yap işlet devret' olarak gerçeleşiyordur ki, bu işi yüklenen yiğit kim?
Cevapla
belli
damatlar ne işe yarıyor?
Mahmut
Çok iyi bir çalışma umarım park sensörü de tarih olacak desenize en azından şimdilik
Cevapla
Adem
Evet evet çok iyi çalışma!. Zaten o kadar iyilik sever bi devlette yaşıyoruz ki, bu kadar mali sıkıntı varken devlet yine bizi düşünüyor!. Biz bunların önüne arkasına takalım, telefonundan park sensörü olark kullansın diye! DEMİ? Halkımızı bu projeye harcadığımız milyon dalarlar feda olsun diyolardır kesin!.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.