Güncel

Plastik ve temizlik ürünlerine dikkat, öldürüyor!

Her yıl binlerce canlının ölümüne yol açan plastik ve temizlik ürünleri kullanımını azaltmalıyız!


Teknoloji ilerledikçe çevreye olan zararımız her geçen gün daha da artmaktadır. Allah'ın saat gibi işleyen, bütün nizamıyla bize bahşettiği bu dünyayı insanoğlu her geçen gün bozmaya devam ediyor.

Ürünler hakkında Kipa ile Facebook sayfasını aşağıdan beğenerek irtibata geçebilirsiniz;

Beşer'in, yani insanoğlunun, bu eşsiz düzeni bozmasına ön ayak olan teknoloji aynı zamanda çözüm noktasında da yardımımıza koşuyor. Gelinen son nokta ile itibaren dünyanın bütün ülkeleri bu konuda projeler üretip küresel anlamda çözümler üretmeye devam ediyor. Burada biz insanlara düşen en büyük pay ise bilinçli olmamız, biz üzerimize düşen vazifeyi çevremize dünyamıza dikkat ederek her ne kadar tamamlamış olduğunu düşünsek te başka insanları uyarıp bilinçlendirmediğimiz müddetçe vazifemizi tam yerine getirmiş olamayacağız.

İnsanoğluğunun çevreye verdiği zararın yanında kendine de zarar vermeyi ihmal etmiyor, insan sağlığını çok yakından etkileyen, kanser riskini yükselten, aynı zamanda diğer canlıların da ölümüne yol açan, günlük hayatta sıkça kullandığımız plastik ve temizlik ürünlerine dikkat etmemiz gerekiyor.

  -Plastik torbalar petrol türevi olan polietilenden üretilmiştir. Plastik poşetler uzun süre doğada yok olmadıkları için çevre kirliliğine neden olmaktadırlar.

  -
  Plastik poşetlerin doğada çözülmesi bin yıl kadar uzun bir süre alabilir.

  -
  Plastik poşetler dokundukları gıda maddelerindeki vitaminleri öldürürler.

  -Plastik poşetler doğada çözülmeye başladığında önce toprağa daha sonra yeraltı sularına karışır.

  -
  Denizleri kirleten en önemli çöplerden olan naylon poşetler deniz canlıları (fok, yunus, balina vs.) tarafından yem sanılarak yenilmekte ve sindirim sistemlerine verdiği zarar nedeniyle hayatlarına mal olmaktadır.

  -Dünya Doğa Vakfı'na göre naylon poşetlerden ötürü her yıl 100.000'in üzerinde balina, fok, su kaplumbağası ve kuş ölüyor. Karada ise inekler, keçiler ve öteki hayvanlar yem ararken genellikle plastik parçalar yiyorlar. Bu nedenle hastalanabiliyor ve hatta ölüyorlar.

  Peki siz bu gibi durumlara neden olmamak için neler yapmalı ve nelere dikkat etmelisiniz?

  1334832042_985.png

  Günlük hayatta alışverişlerde kullandığımız ürünlerin çevre dostu ürünler olmasına dikkat etmeliyiz, bu ürünler beş ana başlık altında toplanmaktadır:

  • Geri Dönüşümlü ve Artık Malzemelerden Üretilen Ürünler (geri dönüşümlü kağıt ürünleri gibi)
  • Doğal Kaynakları Koruyan Ürünler
  • Zehirli Maddeler ve Emisyondan Uzak Duran Ürünler
  • Enerji ve Su Tasarrufu Sağlayan Ürünler (A sınıfı elektronik ürünler)
  • Sağlıklı ve Güvenli Bir Yapılı Çevreye Katkıda Bulunan

  Peki hangi ürünler bunlar?

  Çevreye ve canlılara olan zararı minimum seviyeye indirmek isteyen duyarlı ve bilinçli vatandaşlarımız için, güncel olarak takip edebileceği çevre dostu temizlik ürünleri ve güncel bilgilendirmeler adına, günümüzde de bir çok ÇEVRE projesine öncülük etmiş ve hala eden KİPA tarafından yayınlanan bilgilere erişebilirsiniz.
  1334831845_8925.jpg
     Yorumlar
     Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.