Güncel

PlayStation 4 ile seks tuzağı kurdu!

PS4'ün canlı kamera özelliği kullanıcıların gizliliğini mi tehdit ediyor?


Hatırlayacağınız üzere Sony'nin geçtiğimiz günlerde Amerika'da düzenlediği minik bir etkinlikle satışa sunduğu en yeni nesil oyun konsolu PlayStation 4 ilk gününde 1 milyon barajını aşarak inanılmaz bir rekora imza atmıştı.. 2013 yılının sonuna girdiğimiz şu günlerde ise yıl bitmeden 3 milyon PS4 satılması hedefleyen Sony'i geçtiğimiz saatlerde gündeme sızan bir haber rahatsız etti.

Sızan haberle birlikte gündem yeni bir oyun veya bir hata olmadı, olay tamamen bir istismarla alakalı. PlayStation 4 bu defa büyük bir skandalla gündemde. PS4'te ‘The Playroom’ adındaki özelliğiyle birlikte oyuncunun ortamı canlı olarak gözlenilebiliyor. 

1385558207_darckobra-playstation-4-ps4-twitch-tv.jpg

Meşhur sosyal haber paylaşım platformu Reddit’in iddialarına göre bir PlayStation kullanıcısı ‘Playroom’ özelliğini açtığında bir kullanıcının partneriyle birlikte olma anlarını canlı bir şekilde yayınladığını ifade etti. Hafta sonunda ise Darckobra adlı bir kullanıcı, canlı yayında uyuyan eşinin kıyafetlerini çıkarmış, oyun oynamaya devam ederek çıplak kalan eşinin görüntülerini binlerce kişiye izletmişti. Görüntülere tanık olan kullanıcıların sistemden atılmasıyla son bulan olay Sony'nin olaya el atmasıyla farklı bir boyuta taşındı.

Sony'nin PlayStation departmanından konuyla alakalı açıklamalar çok gecikmedi, Twitter üzerinden yapılan açıklamada; “Playroom kullanırken içeriğinizin tamamen oyun üzerine olması gerekmektedir. Kullanım şartlarına uygun olarak moderasyon yapıyoruz” cümleleri dile getirildi. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.