Güncel

Playstation 4 Kırıldı mı?

Playstation 4 sistemine Kernel seviyesinden ulaşıldı


2 yıldır piyasada olan Playstation 4 için ilk ciddi kırılma (jailbreak) gelişmesi yaşandı. CTurt isimli bir C yazılımcısı Twitter hesabı üzerinden Playstation 4 sistemine Kernel seviyesinden giriş yaptığını açıkladı. 

1450108950_screen-shot-12-14-15-at-06.02-pm.jpg

Playstation 4 sistemine Kernel seviyesinden ulaşıldı

Jailbreak, en basit tabirle yazılımcıların DRM (Digital Rights Management) yani dijital haklar yönetimini geçip, lisanssız veya illegal yazılımları cihaz üzerinde çalıştırabilmesi anlamına geliyor. Bunu yapmak için ise kernel seviyesinde giriş hakkı elde ettikten sonra, özel bir yazılım sisteme yükleniyor ve korsan içerikler kullanılabilir hale geliyor. 

CTurt tarafından devam ettirilen çalışma, Playstation 4'ün 1.76 sürümünde çalışır duruma getirildi. Şu anki sistemlerin 3.11 sürümü ile çalıştığını düşünecek olursak, ekibin önünde daha çok uzun bir yol olduğunu söylemek gerekiyor. 1.76 sürüm yüklü konsoların ise The Last of Us paketli modeller olduğu ifade ediliyor. 

Bu sistemin korsan yazılıma ilk adımı olarak nitelendirilse de kesinleşmiş bir bilgi olarak düşünülemez. Playstation 3 döneminden de hatırlanacağı üzere korsan yazılım destekli konsollar, belirli sürümlerde kaldığı sürece çalışabiliyordu. Sistemin son sürümüne geçiş yapıldığında ise bu özellikler ortadan kalkıyordu. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.