Polis BitConnect kurucusunu arıyor! Neden?

Hindistan polisi, Bitcoin'de yaklaşık 5 milyon dolar içeren soruşturmada BitConnect kurucusunu arıyor!

Polis BitConnect kurucusunu arıyor! Neden?

Hintli yetkililer, Bitcoin ( BTC ) içeren bir dolandırıcılık nedeniyle kripto yatırım protokolü BitConnect Satish Kumbhani'nin kurucusunu arıyorlar.

Polis BitConnect kurucusunu arıyor! Neden? 

Indian Express'in geçtiğimiz gün bildirdiğine göre, Kumbhani, genişleyen Pune şehrinde yaşayan bir adamı yaklaşık 220 Bitcoin'lik (4.7 milyon dolar) dolandırmakla ilgili şikayette bulunulduktan sonra hakkında arama kararı çıkarıldı.

Pune merkezli bir avukat, sanığın kendisini 54 Bitcoin'lik orijinal yatırımını dolandırdığını iddia ederek polise İlk Bilgi Raporunu (FIR) sundu. Yetkili makamların, yapılan şikayetin resmi bir soruşturma için temel gereklilikleri karşıladığının ilk doğrulamasından sonra İlk Bilgilendirme Raporu kapsamında dosyalama hazırladığını belirtmekte fayda var.

İsminin açıklanmasını istemeyen avukat, Kumbhani ve diğer altı kişiyi, 2016 ve 2021 yılları arasında farklı platformlara yeniden yatırdığı 166 BTC'nin getirilerini dolandırmakla suçladı.

Polis BitConnect kurucusunu arıyor! Neden? - Resim : 1

Kumbhani yasal sıkıntıları tırmandırıyor

Özellikle, Kumbhani, ABD yatırımcılarını içeren 2,4 milyar dolarlık bir Ponzi planında suçlandıktan sonra Şubat ayından bu yana firarda. Yasal bir dosyalamada, ABD makamları Kumbhani'nin muhtemelen nerede olduğu bilinmemekle birlikte Hindistan'dan kaybolduğunu belirtti.

Yetkililerin açıklamasında:

“Kumbhani muhtemelen Hindistan'dan farklı bir yabancı ülkede bilinmeyen bir adrese taşındı. Kasım ayından bu yana Komisyon, Kumbhani'nin adresini bulmak için o ülkenin mali düzenleyici makamlarıyla istişarelerde bulunuyor. Ancak şu anda Kumbhani'nin yeri bilinmiyor" ifadelerine yer verdi.

Küresel olarak yatırımcıların BitConnect'in Bitconnect Coin (BCC) olarak adlandırılan açık kaynaklı, merkezi olmayan kripto para birimini satın almaya teşvik edildiğini belirtmekte fayda var. Daha sonra jetonları bir borç verme programı aracılığıyla Bitconnect'e ödünç vereceklerdi. Bunun karşılığında Bitconnect, otomatik ve kârlı ticaret yapmak için oluşturulan tescilli teknoloji çözümlerine yatırım yapacaktı. 

Ancak yetkililere göre, yatırımlar vaat edildiği gibi işlem görmedi, önceki yatırımcılara ödeme yapmaya yönlendirildi.