Polisler gözetleme teknolojisi kullanımını abarttı! Evimize de bakın!

San Diego, ABD’nin gözetim teknolojisini kısıtlayan diğer şehirlerinin saflarına katılıyor.

Polisler gözetleme teknolojisi kullanımını abarttı! Evimize de bakın!

San Diego Union-Tribune, Belediye Meclisinin, vücut ve sokak lambası kameraları gibi bireyleri tanımlayabilen ve takip edebilen teknoloji için onay gerektiren bir kararnameye yeşil ışık yaktığını bildirdi. Yeni bir mahremiyet danışma kurulu ve sakinlerden girdi istenecekken, belediye hükümeti çalışanları bir gözetim sisteminin amaçlanan kullanımlarını özetlemek zorunda kalacak. Konsey üyeleri ayrıca kullanımdaki sistemlerin yıllık incelemelerini de yapacak.

Şehrin hem danışma kurulunu oluşturmak hem de departmanlara gözetim teknolojisi envanterlerini inceleme şansı vermek için bir yıllık bir ödemesiz süresi var. Halihazırda bu sistemleri kullanan kuruluşlar, kullanmaya devam etmek için yetkilendirmeye ihtiyaç duyacak.

Polisler gözetleme teknolojisi kullanımını abarttı! Evimize de bakın!

Ancak bir istisna, federal görev güçlerindeki polisin gözetimi kullanmasına izin verecek. San Diego Polis Departmanı Şefi David Nisleit, yerel memurların gözetim teknolojisinin ifşa edilmesini yasaklayan federal operasyonlara katılamayacağı endişeleri üzerine oylanmayı istedi.

Konsey yönetmeliği ilk olarak Kasım 2020'de onaylamıştı. Geç onay, birden fazla çalışan grubunun yeni kuralları gözden geçirme haklarını kullanmasından sonra geldi. The Union-Tribune, bu sürecin tek başına yaklaşık 18 ay sürdüğünü söyledi.

San Diego bu tür düzenlemelere nispeten geç kalmış durumda. Örneğin San Francisco ve diğer şehirler yüz tanımayı çoktan yasakladı. Buna rağmen, onaylanması, diğer yerel yönetimler üzerindeki gözetim donanımını kısıtlama veya izleme araçlarıyla ilgili daha fazla şeffaflık sunma baskısını artırabilir.