Prize takılı şarj aleti elektrik harcar mı? İşte merak edilen sorunun cevabı... - Page 1

Son zamanlarda elektrik fiyatları iyice yükseldi. Elektrikten nasıl tasarruf ederiz sorusu akla geliyor. Prizde şarj aleti bırakmak elektrik harcar mı ya da prize takılı şarj cihazı elektrik tüketiyor mu?. Evet tabii ki elektrik harcar. Bu durum tüm cihazlar için geçerli değil. Tükettikleri miktar da oldukça değişken göstermeke. İşte detaylar…


 

Prize takılı şarj aleti elektrik harcar mı? İşte merak edilen sorunun cevabı... - Page 2

Günümüzde kullandığımız şarj aletlerinin hepsinin içerisinde elektrik devrelerini birbirlerine bağlayan küçük trafolar vardır. Bazı gelişmiş modellerin içerisinde voltaj ve akım ölçer ve sınırlayıcılar vardır.

Prize takılı şarj aleti elektrik harcar mı? İşte merak edilen sorunun cevabı... - Page 3

Dolayısıyla prize taktığımız anda çok düşük miktarda da olsa bu sistemin kendi içerisinde çalışabilmesi için bir elektrik tüketimi olur.


 

Prize takılı şarj aleti elektrik harcar mı? İşte merak edilen sorunun cevabı... - Page 4

Fakat özellikle dizüstü bilgisayarlarda gördüğümüz bazı şarj aletleri 2 parçadan oluşur. bunun ilk kısmı yalnızca bir uzatma kablosu şeklindedir. Bu parça nispeten büyük bir adaptöre bağlanır ve buradan çıkan kablo da bilgisayara elektrik iletir.


 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.