Güncel

Profesyonel futbolcuların sırrı çözüldü!

Profesyonel ve amatör futbolcuların beyinleri araştırıldı.

Profesyonel futbolcuların sırrı çözüldü!

İngiltere Brunel Üniversitesi futbolcular üzerinde bir araştırma yaptı. Bu araştırma profesyonel ve amatör futbolcular üzerinde gerçekleşti ve profesyonel oyuncuların, amatörlere oranla beyinlerinin birçok noktasını aynı anda daha randımanlı kullanabildiği ortaya çıktı.

Araştırma sonucunda, tecrübeli futbolcuların, kendilerinden topu kapmaya çalışan rakiplerine karşı içgüdüsel olarak daha uyanık ve atik olduğu belirlendi. Tecrübeli oyuncular, kontratakta topu hızlıca çalarak ne yöne gideceklerine çok daha çabuk karar verebiliyorlar.

1360149584_futbol.jpg

Araştırma sırasında futbolcuların beyinleri MR yöntemiyle görüntüledi ve tecrübeli futbolcuların motor nöronlarının, amatörlere oranla daha fazla geliştiği açıkça belli oldu. Bu artışın, profesyonel oyuncuların daha yoğun ve sıkı antrenmanlarla ilgili olduğu için böyle çıktığı düşünülüyor.

Araştırmanın bundan sonraki çalışmalarında, profesyonel futbolcuların beyinlerinin, rakibinin hareketini zamanla nasıl tahmin edebilir hale geldiğinin incelenecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.