Qualcomm 1.200'den fazla kişiyi işten çıkaracak

Qualcomm, Kaliforniya İstihdam Geliştirme Departmanına eyaletteki 1.258 pozisyonu kapatacağını bildirdi.

Qualcomm 1.200'den fazla kişiyi işten çıkaracak

Qualcomm, Kaliforniya İstihdam Geliştirme Departmanına eyaletteki 1.258 pozisyonu kapatacağını bildirdi. Bu, şirketin yaklaşık 50.000 kişilik işgücünün yaklaşık %2,5’ine tekabül ediyor ancak işten çıkarmalar yalnızca Qualcomm'un San Diego ve Santa Clara, Kaliforniya ofislerindeki çalışanları etkileyecek. Bloomberg'in raporuna göre hiçbir pozisyon güvende değil: etkilenen çalışanların 750'den fazlasının, direktör düzeyindeki personel de dahil olmak üzere çip üreticisinin mühendislik ekibinden geleceği bildiriliyor. Geriye kalan etkilenen roller farklı departmanlardan gelecek ve dahili teknik ve muhasebe personelini içerecek.

Yonga üreticisinin yasa gereği Kaliforniya kurumuna yaklaşan işten çıkarmaları bildirmesi gerekiyor. Ancak diğer pek çok yerde aynı kural bulunmadığından Qualcomm'un ABD içindeki ve dışındaki diğer ofislerdeki pozisyonları ortadan kaldırmayı planlayıp planlamadığı henüz belli değil. Bu işten çıkarmaların talihsiz olsa da sürpriz olmadığını belirtmekte fayda var: şirket, ağustos ayında yayınlanan üç aylık kazanç raporunda "yeniden yapılandırma eylemleri" gerçekleştireceğini duyurmuştu.

Qualcomm 1.200'den fazla kişiyi işten çıkaracak

O zamanlar çip üreticisi, bu "yeniden yapılandırma eylemlerinin" "büyük ölçüde iş gücü azaltımlarından" oluşmasını beklediğini itiraf etmişti. Bu hareketin, "makroekonomik ve talep ortamında devam eden belirsizlik" karşısında "temel büyüme ve çeşitlendirme fırsatlarına sürekli yatırım" yapmasına olanak sağlayacağını söylemişti. Bloomberg'in belirttiği gibi Qualcomm hala gelirinin çoğunu akıllı telefon satışlarından kazanıyor ve pazar performansı düşmeye devam ediyor. Aslında analistler, bu yıl küresel akıllı telefon sevkiyatlarının son on yılın en kötüsü olma yolunda ilerlediğini söyledi. Qualcomm'un kendisi de mevcut mali yılda gelirinin yaklaşık %19 oranında azaldığını görebiliyor.

Şirket, aralık ortasında personel çıkarmaya başlayacak ve yeniden yapılandırma değişikliklerinin 2024 mali yılının ilk yarısında tamamlanmasını bekliyor.