Güncel

Qualcomm kötü gidişin faturasını çalışanlara kesecek

Son dönemlerde zorlu bir süreçten geçen Qualcomm'da işten çıkarmalar yaşanacak.

Qualcomm kötü gidişin faturasını çalışanlara kesecek

Qualcomm cephesinde işlerin yolunda gitmediği bir gerçek. Dünyanın bir numaralı mobil çip tedarikçilerinden Qualcomm’un Snapdragon 810 işlemcisinde çuvallaması firmaya en büyük iki müşterisinden biri olan Samsung’u kaybettirdi. Beklenenin altında çip satışı gerçekleştiren Qualcomm geçtiğimiz aylarda Çin’den gelen rekor cezayla adeta şoku yaşadı. Çin hükumeti elektronik piyasasında rekabet dışı faaliyetler yürüttüğü gerekçesiyle Qualcomm’a 975 milyon dolarlık ceza kesmişti. 

Geçen yıl aynı dönemle kıyaslandığın büyük bir düşüş yaşadığı gözlenen Qualcomm hasarın en asgari şekilde atlatılması için yeni düzenlemeler planlıyor. Sektörün güvenilir kaynaklarından The Information sitesine göre Qualcomm başarısız geçen 2015'in faturasını çalışanlara kesecek. Sitenin iddiasına göre Qualcomm işgücünün %10’unu yani yaklaşık 3.000 kişiyi işten çıkaracak. Kimi haberler ise Qualcom’un kâr oranını korumak için daha sert önlemler alabileceğini de yazıyor. İddiaya göre Qualcomm işletmelerinde bir bölünme yaşanabilir.

San Diego merkezli şirket her ne kadar çip üretimiyle tanınan bir marka olsa da, Qualcomm’un fikri mülkiyet ve lisans bölümü 87 milyar dolar ile daha değerli bir konumda. Çip bölümü ise şu an için 74 milyar dolar değerinde.

Qualcomm CEO'su Steven Mollenkopf şirketin mali yapısına ilişkin kapsamlı bir inceleme başlatacaklarının altını çizdi. Mali yapıda gerçekleştirilecek inceleme her ne kadar işletmelerin ayrılması anlamına gelmese de, olası daha zor koşullar için Qualcomm’un elinde oynayabileceği bir kartı var. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.