Güncel

Qualcomm Snapdragon Flight Platformu Drone'lar CES 2016'da Yer Alacak

Qualcomm'un Snapdragon Flight platformu ile geliştirilen otonom drone'lar CES 2016 öncesinde görüntülendi

Qualcomm Snapdragon Flight Platformu Drone'lar CES 2016'da Yer Alacak

Son yılların en dikkat çekici teknolojileri arasında yer alan Drone'lar her geçen gün teknolojiye yön veren firmaların odak noktalarına doğru ilerliyor. Mobil işlemci pazarının en büyük firmalarından biri olan Qualcomm'un geliştirdiği Snapdragon Flight platformu bu pazarın en iddialı teknolojilerini sunmaya aday olacak. Qualcomm'un 2015 yılının Eylül ayında duyurusunu yaptığı bu platform sahip olduğu özelliklere dikkat çekiyor.

qualcomm snapdragon flight.jpg

Qualcomm Snapdragon Flight Platformu Ne Gibi Özellikler Sunuyor?

Qualcomm tarafından duyurusu yapılab Snapdragon Flight platformu, temel olarak gelişmiş otonom özelliklere sahip diyebiliriz. Akıllı telefonlarda eski nesil olan Snapdragon 810 yongasını temel alan bu sistem sadece 58x40 mm alana sahip. Bu geliştirme kiti ile geliştiriciler, video stabilizasyond destekli 4K video kaydı, engel aşma yeteneği olan GPS navigasyon desteği ve gerçek zamanlı uçuş kontrolü sunabilen drone'lar üretebilecek. Otonom uçuş yeteneklerini bir üst seviyeye çıkartan bu platform, bünyesinde barındırdığı kamera ve sensörler yardımıyla ve 3D mapping teknolojisi sayesinde uçuşlar sırasında engelleri tanımlayıp bunlara takılmadan uçuşunu sürdürebilecek. 

1451676561_snapdragon-flight-board-ruler-hand-feature.png

Snapdragon 810 yongaseti, dört çekirdekli yapıda 2.26 Ghz işlem hızına ve Adreno 330 GPU'ya sahip. Bu yongaseti, Qualcomm Hexagon DSP (dijital sinyal işlemcisi) ve video işleme donanımları ile özelleştirildi.  Dual-band 2x2 802.11n Wi-Fi, Bluetooth 4.0, ve 5 Hz GNSS (Küresel Navigasyon ve Uydu Sistemi) ile donatılan platform, uzaktan erişim ve kontrol desteği sunabilecek. Qualcomm'un geliştirdiği Quick Charge teknolojisi ise uçuşlar arasında hızlı şarj imkanı sunacak. 

 
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.