Qualcomm telefon üreticilerinin Android güncellemelerini kolaylaştırmak istiyor

Qualcomm, tüm telefonların güncellemelerini daha kolay hale getirmek için önemli adımlar atıyor.

Qualcomm telefon üreticilerinin Android güncellemelerini kolaylaştırmak istiyor

Android güncellemeleri, üst düzey ve orta-üst segment cihazlarda giderek daha uzun süreler boyunca destekleniyor, ancak orta-alt ve giriş seviyesi telefonlar için durum çok daha zor. Qualcomm, bu durumu değiştirmek için elinden geleni yapmak istiyor.

Güncellemelerin dağıtımı, telefonunuzun yonga setini üreten şirketin desteğine bağlı. Genellikle daha ucuz yonga setlerinin destek süresi, daha pahalı olanlara kıyasla çok daha kısa oluyor. Yüksek fiyat segmentinde bile, güncellemelerin sıklığı gerektiği gibi olmayabiliyor; örneğin, sadece birkaç marka aylık güvenlik güncellemelerini gerçekten aylık olarak sağlıyor.

İşte burada Qualcomm devreye giriyor. Qualcomm'un Kıdemli Başkan Yardımcısı ve El Cihazları Genel Müdürü Chris Patrick'e göre, şirket tüm telefonların güncel kalmasını sağlamak için OEM'lerle iş birliği içinde çalışıyor.

Qualcomm telefon üreticilerinin Android güncellemelerini kolaylaştırmak istiyor - Resim : 1

Patrick, Android Authority'ye şunları söyledi:

“Bir müşterinin güvenlik güncellemelerini, Android sürüm güncellemelerini alması ve bunları her son kullanıcıya ulaştırması çok karmaşık ve pahalı. Son birkaç yıldır Google ve OEM'lerle birlikte, bu güncellemeleri yapma yöntemimizi değiştirmek için çalışıyoruz. Bu yılın ilerleyen zamanlarında, bu değişiklikleri kolaylaştırmak ve tüm ekosistemi Android telefonlarını daha güncel tutmak için yaptığımız bazı duyuruları yapacağız.”

Patrick, bu konunun Qualcomm için uzun süredir önemli bir mesele olduğunu ve şirketin bunu çözmek için planlar yaptığını belirtti. Ne yazık ki, daha fazla detay yok, bu nedenle böyle bir duyuruyu ne zaman bekleyeceğimiz konusunda kesin bir bilgiye sahip değiliz. Ancak, Qualcomm'un yıllık Snapdragon Zirvesi'ni bu Ekim ayında Hawaii'de düzenleyeceği düşünüldüğünde, duyurunun büyük olasılıkla o zaman yapılacağını tahmin ediyoruz.

Tabii ki, bu durumun ertesi gün tüm cihazlar için sihirli bir şekilde değişeceği anlamına gelmiyor, ancak bu, tüm cihazların daha zamanında güncellemeler alacağına dair biraz umut veriyor

.