Güncel

Radara yakalanmayan en hızlı uçak uçuşa hazır

Taranis adlı insansız savaş uçağı tüm testleri geçti.

Radara yakalanmayan en hızlı uçak uçuşa hazır

İngiltere Savunma Bakanlığı ve BAE Systems'in ortaklaşa Taranis adlı insansız savaş uçağı geliştirdi. Bu uçağın tüm testleri geçerek bu yılın ilk çeyreği içerisinde gerçekleşecek olan ilk uçuşuna hazır olduğu söylendi.

İngiltere Savunma Bakanlığı, bu insansız savaş uçağıyla savaş uçağı standartlarını değiştirmeyi hedefliyor. Tüm testleri başarıyla geçen insansız 'hayalet' uçak Taranis, kıtalararası mesafelerde keşif ve saldırı görevleri için bir test platformu olacak. Yerdeki bir ekip tarafından yönetilen Taranis,  bir savaş jetinin özelliklerini bünyesinde barındırıp, düşman hava sahasında da kullanılabilecek.

1358165695_2b10d48c31398f0a40f79008acef2b75k.jpg

Uçağın, radara yakalanmamasını sağlayan 'hayalet' donanımının yanısıra hızla değişen durumlara kendiliğinden tepki vermesini sağlayacak 'bağımsız' bir yapay zekası da bulunuyor. Uçak, uydu bağlantısıyla dünyanın herhangi bir yerindeki bir ekip tarafından uzaktan kumanda edilebilecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.