Senaryoyu hayata geçirebilmek için paraya ve ekibe gereksinim duyuyordum. Projeyi o dönem birçok yapımcıya götürdük ama kabul eden olmadı. Proje şans eseri, tesadüfler sonucu Faruk Aksoy’la buluştu. Başlarda pek kimsenin önem vermediği bu proje hayata geçtikten sonra Türkiye’nin en çok izlenen filmi oldu ve 9 yıldır şampiyonluğunu koruyor.

‘Recep İvedik’in yaşayacağı serüvenleri nasıl belirliyorsunuz?
Ş.G.: Konular ‘Recep’i bir dünyanın içinde hayal etmemizle ortaya çıkıyor. Örneğin “Recep şuraya gitse ne komik olur değil mi?” gibi bir cümle kuruyorum ve üzerine Togan’la yaşanacak serüveni günlerce konuşuyoruz. Bütün filmlerimizi bu şekilde çektik. ‘Recep’i istediğimiz bir dünyada hayal ediyoruz.

- “Film değil ki bu” yorumlarına ne dersiniz?
Ş.G.: Bu konuda hiç kimseye cevap vermedik. Versek de hiçbir işe yaramazdı. Çünkü önyargıları kırmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum. Dolayısıyla bir süre “Tu kaka” diyenlerin projeyi ve bunun aslında bir film olduğunu anlamasıyla geçti. ‘Recep İvedik’ hakkında önyargıları olanlar film televizyonlarda yayınlandıktan sonra fikir değiştirdi.

Sonuç olarak aslında önyargılarında şekillendiği gibi bir film olmadığını gördüler. Filmler zaman içinde aslında yine en güzel cevabı güldürerek verdi. Birileri çıkıp “Bu filme çocuğunuzu götürmeyin” de dedi. Ne yazık ki çok uğraşan oldu ama her seferinde izleyici salonları doldurarak onlara en güzel cevabı verdi.

Ben sadece “Şahan başka biri, Recep başka biri” şeklinde açıklama yapmaya çalıştım. Sonuç olarak rakamların da gösterdiği gibi büyük bir kitle ‘Recep İvedik’i sevdi. Her şeyden önemlisi izleyiciyi güldürmek.

- ‘Recep İvedik’in sinemaya katkısının ne ölçüde olduğunu düşünüyorsunuz?
Ş.G.: ‘Recep İvedik’ uzun bir aradan sonra toplumun beraberce güldüğü bir film oldu. Rahmetli Kemal Sunal’ın yarattığı başarının, ‘Şaban’ tiplemesinin, insanların gönlünde kurduğu tahtın benzeri ‘Recep İvedik’e ve bana nasip oldu. Bu, sinemamız için çok önemli bir dönüm noktasıdır.

Çünkü sektörde yapımcıların iştahını kabartan gelişmeler olması yatırımları büyük ölçüde artırdı. ‘Recep İvedik’le birlikte bir komedi filmi patlaması yaşandı ve komedi filmleri Türk sinemasının omurgası haline geldi. Kısacası ‘Recep İvedik’ sinemaya yön veren bir etken olurken ekonomiye de katkıda bulundu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.