Resmen açıklandı! Türkiye'ye 1,78 milyar dolar destek!

Dünya Bankası, Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerin ardından Türkiye'ye 1.78 milyar dolar hibe verecek.

Resmen açıklandı! Türkiye'ye 1,78 milyar dolar destek!

Pazarcık merkezli depremler sonrasında dünyanın dört bir tarafından maddi yardımlar sağlanmaya başlamıştı. Son olarak Dünya Bankası ise Türkiye’ye 1 milyar 780 milyon dolarlık destek sağlayacağını açıkladı.

Dünya Bankası, Türkiye’de meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından kurtarma ve kurtarma çabalarını desteklemek için yardım paketini açıkladı. Kuruluş, iki mevcut proje aracılığıyla 1 milyar 780 milyon dolarlık acil yardım sağlayacağını bildirdi.

Türkiye Deprem, Sel ve Orman Yangınları Acil Yeniden Yapılanma (TEFWER) ve İklim ve Afete Dayanıklı Şehirler Projesi kapsamında bu yardımların ulaştırılacağı aktarıldı. Dünya Bankası ayrıca felaketin boyutunu tahmin etmek, kurtarma ve yeniden inşa desteğinde öncelikli alanları belirlemek için hızlı bir hasar değerlendirmesi başlattı.

Dünya Bankası, felaketten etkilenen insanları desteklemek için ek 1 milyar dolarlık operasyon da hazırlayacağını söyledi. Türkiye için düzenlenen acil yardım, belediye düzeyinde temel altyapının yeniden inşasında, ek finansman ise iyileştirme ve yeniden inşa çabalarını desteklenmesinde kullanılacak.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Humberto Lopez, “Türkiye’nin acil ve gelecekteki ihtiyaçları çok büyük ve yardımdan yeniden inşaya kadar tüm yelpazeyi kapsıyor. Acil yardım sağlıyoruz ve sahadaki acil ve büyük ihtiyaçların hızlı bir değerlendirmesini hazırlıyoruz” dedi.