Resmi açıklama geldi! Türkiye, Rusya’ya SİHA satılacak mı? - Page 1

Ülkemizde üretilen İHA ve SİHA’lar tüm dünyadan büyük ilgi görmeye devam ediyor. TUSAŞ gibi devlete bağlı kurumlar hem de Baykar ve Lentatek (Vestel) gibi özel şirketler bu alanda teknoloji seviyesini en üst lige çıkarmaya başladı. Diğer ülkeler de satın almak için sıraya girmeye başladı. Artık Rusya bile Bayraktar TB2 almak ve ortak üretmek istediğini söyledi. 

Resmi açıklama geldi! Türkiye, Rusya’ya SİHA satılacak mı? - Page 2

Rusya, Bayraktar TB2 istiyor istediğini açıkladı


Putin, uzun bir süredir Türk İHA ve SİHA’larını çok yakından takip ediyor. Ukrayna’dan önce Azerbaycan-Ermenistan savaşı ve Suriye’deki teröre karşı gerçekleştirilen operasyonlarda yakın merceğe aldı.

Resmi açıklama geldi! Türkiye, Rusya’ya SİHA satılacak mı? - Page 3

Libya iç savaşını da dahil edersek, 4 farklı cephede Bayraktar TB2 SİHA’lar Rusya hava savunma sistemlerine karşı kendini kanıtladı. 

Resmi açıklama geldi! Türkiye, Rusya’ya SİHA satılacak mı? - Page 4

Bayraktar TB2 rekor kırmaya devam ediyor


Tabii hep 3. parti kuvvetler üzerinden bu karşı karşıya gelme durumu yaşandığı için Rusya’da ABD gibi çok fazla ciddiye almıyordu. Fakat Ukrayna’ya saldırmayacağını söyledikten birkaç gün sonra operasyon adı altında işgal kuvvetlerini soktuğu gün dikkate değer bir unsuru gözden kaçırdıklarını fark etti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.