Güncel

Reuters: Sony 1000 kişiyi işten çıkaracak

Japon üreticinin mobil ekosistemde göstermiş olduğu başarısız tablo ciddi yaptırımlara neden olacağa benziyor.


Sony üzerindeki kara bulutları dağıtmak için çıkış yolları aramayı sürdürüyor. Vaio markasını elinden çıkararak bilgisayar piyasasından çekilen Japon teknoloji devi mobil kategorisinde de ciddi tedbirler almaya hazırlanıyor.

Sony’nin akıllı telefon bölümünün ciddi bir mücadele içerisinde olduğu sır değil. Şirket geçtiğimiz günlerde kârlılığı artırmak için bu yıl daha fazla perakende zinciriyle anlaşmaya gidileceğini ve orta-üst düzey telefonlara yöneleceğinin bilgisini verdi.

Reuters’ın  Japonya merkezli Nikkei’ye (Japonya'daki Tokyo Borsası'na verilen ad) dayandırdığı habere göre Sony mobil bölümde 1.000 kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor. İş çıkarmalarının büyük bölümü Çin ve Avrupa’da çalışanlar arasından gerçekleşecek. Sony ayrıca Mart 2016’ya kadar mobil bölümü %30 oranında küçültecek. Şirketin mobil çalışan sayısı 5.000 civarında.

Sony’nin Xperia Z3 ve Xperia Z3 Compact gibi başarılı akıllı telefonlar geliştirmesine rağmen kâr edememesi gerçekten de üzücü. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.