Güncel

Ripple - SEC davası güncellemesi! - 23 Ocak 2023

23 Ocak 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi analizine ve doğabilecek gelişmelere hep birlikte göz atalım.

Ripple - SEC davası güncellemesi! - 23 Ocak 2023

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ( SEC ) ile kripto şirketi Ripple arasındaki hukuk mücadelesi üçüncü yılına kadar uzandı, ancak sonu yakın olabilir.

Ripple - SEC davası güncellemesi! - 23 Ocak 2023

Hem Ripple hem de SEC, son sunumlarını yaptıktan sonra, diğer ilgili katılımcıların yanı sıra, o zamandan beri davanın sonucunu etkilemesi muhtemel özet brifingler sundu.

Son brifinglerden önce, savunma avukatı James Filan, Ripple'ın belirli bilgileri halktan korumak isteyen Yatırım Bankacısı Beyannamesi'nin başvurusuna karşı bir dilekçe verdiğini açıkladı.

Bilgilerin bir kısmı adını, konumunu ve işverenini içerir. Beyan sahibine göre, SEC'in özet karar önergesini destekleyen beyanı gönüllü olarak sunduğu için korunması gerekir.

Özellikle, Finbold daha önce, davada taraf olmayan Yatırım Bankacısı Deklarantının, düzenleyicinin özet karar duasını destekleyen önceki bir beyanı düzeltmeyi amaçlayan bir önerge sunduğunu bildirmişti.

Ripple - SEC davası güncellemesi! - 23 Ocak 2023 - Resim : 1

Çekişme Noktaları 

Topluluk nihai kararı beklerken, sorunun ilgili taraflar arasında şiddetli bir savaşa yol açtığı düşünüldüğünde, bazı çekişme noktaları mahkemenin hangi belgelerin mühürlenmesine karar vereceği etrafında odaklanacak. Benzer şekilde, tarafların karardan sonra daha fazla temyizden kaçınmak için bir anlaşmaya varabilmeleri de ilgi çekici olacaktır.

Davanın tam olarak açıklanmasıyla birlikte, gelişme olası sonuca ilişkin spekülasyonları yeniden alevlendirdi. Özellikle, her iki taraf da galip geleceğine olan güvenini ifade ediyor.

Ancak ABD'li avukat John Deaton, mahkemede yapılan beyanlara dayanarak net bir kararın öngörülemeyeceğini kaydetti. Davanın SEC'in işine yarayabileceğine dair çevrimiçi spekülasyonlara yanıt olarak Deaton, 20 Ocak'ta attığı bir tweet ile kripto topluluğuna SEC'in konuyu ele alışından ne bekleyebileceklerine dair bir ipucu seçebileceklerini hatırlattı.

“Bütün bu XRP nefretçilerinin, durumun SEC için çok basit ve kolay olduğunu ve XRP'nin açıkça bir menkul kıymet olduğunu söylediğini duydum, ancak kimsenin cevabı yok. XRP bu kadar açık bir menkul kıymetse, SEC icra avukatları Haziran 2018'de XRP'yi analiz ettikten sonra neden SEC Ripple'a XRP'yi satmayı bırakma emri vermedi?” poz verdi.

Kesin karar tarihi yok

SEC'in Ripple'ı, ajansın koyduğu yasalara uymadan XRP tokenleri şeklinde kayıt dışı menkul kıymetler sattığı için dava ettiğini belirtmekte fayda var. Ripple CEO'su Brad Garlinghouse, davanın 2023'ün ilk yarısında sonuçlanabileceğini öne sürse de, şu anda olası yargılama tarihiyle ilgili spekülasyonlar devam ediyor.

Bu davanın sonucunun kripto endüstrisi için önemli etkileri olacağı açıktır. Bu satırda, Ripple genel danışmanı Stuart Alderoty , kararın ABD dijital varlık alanı üzerinde geniş kapsamlı bir etkiye sahip olabileceği konusunda uyardı.

Bu arada, dava sonucunu çevreleyen belirsizliğe rağmen, Ripple her şeyi doğru yaptığına olan güvenini dile getirdi. Sonuç olarak şirket , ana işini ABD'den uzağa küresel olarak genişletme taahhüdünü sürdürüyor.

Aslında, vaka geliştirmenin, konudan bazı yükseliş tetikleyicileri kazanan XRP'nin değerini önemli ölçüde etkilemesi bekleniyor. Basın zamanında, token günlük %4'ün üzerinde kazançla 0,43 $ değerindeydi.

Ripple - SEC davası güncellemesi! - 23 Ocak 2023 - Resim : 2

XRP yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

XRP şu anda yaklaşık 21,53 milyar dolarlık bir piyasa değerini kontrol ediyor.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.