Güncel

Rize'de Zeka Gücü projesini yerinde gördük (Video)

Geçtiğimiz günlerde Rize'de gerçekleştirilen Zeka Gücü projesinin detaylarına baktık. İşte çocuklarımızı gelecek yüzyıllara taşıyacak proje.

Rize'de Zeka Gücü projesini yerinde gördük (Video)

Son yılların popüler konularından biri olan teknoloji, gençlerin de ilgisini çekiyor. BİLSEM (Bilim ve Sanat Merkezleri) ve Turkcell işbirliği ile hayata geçirilen Zeka Gücü projesinde çocuklara geleceğin yetenekleri kazandırılıyor.

Rize'de Zeka Gücü projesini yerinde gördük (Video)

Zeka gücü projesi kapsamında Rize'de Fatma Nuri Erkan BİLSEM’de açılan Zeka Gücü Teknoloji Laboratuvarı’nda özel yetenekli öğrenciler, potansiyellerini geliştiren teknolojilere erişebiliyor. Yerinde ziyaret ettiğimiz laboratuvarda çocukların çalışmalarını dinleyip, projenin eğitmenlerinden olan Gamze Baş'tan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldık.

Çocuklara teknoloji, bilim, sanat, STEM, 3D yazıcı, Drone ve benzeri alanlarda projeler geliştirilmesinin önü açılan programlarda birçok farklı fikir hayata geçiriliyor. İşte Rize'de yerinde ziyaret ettiğimiz Fatma Nuri Erkan Bilim ve Sanat Merkezi:

Turkcell Zeka Gücü projesi nedir?

Zeka Gücü ile Türkiye genelinde 27 ilde toplam 33 sınıf kuruldu, 4500’den fazla öğrenciye yüz yüze eğitim verildi. Aynı zamanda BİLSEM’lerde okuyan 21.500’den fazlaöğrenciye Maker ve Kodlama kiti dağıtıldı ve bu kite sahip öğrencilere internet üzerinden 150.000 saati aşan robotik ve kodlama eğitimi verildi.  Yeni nesil üretim araçlarını öğretmeyi planlayan eğitim programı, yüz yüze ve online eğitimler olarak ikiye ayrılıyor. Proje, özel yetenekli çocukların içindeki yaratıcılığı ve potansiyeli ortaya çıkarmayı amaç ediniyor. A’dan Z’ye Turkcell tarafından kurulan Zeka Gücü Laboratuvarları’nda her öğrenciye dizüstü bilgisayar, üç boyutlu yazıcı (3D printer), akıllı tahta ve öğrencilerin üretim ve tasarım süreçlerine destek olacak elektronik setler ve alet takımları bulunuyor. Proje, Türkiye’de “Maker Hareketi” (kendin yap-kodlama) konusunda atılan ilk adımlardan biri olarak da dikkat çekiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.