Robinhood Crypto, 30 milyon dolar para cezasına çarptırıldı!

Robinhood Crypto, kara para aklamayla mücadele ihlalleri iddiasıyla 30 milyon dolar para cezasına çarptırıldı!

Robinhood Crypto, 30 milyon dolar para cezasına çarptırıldı!

New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı, kripto parayla ilgili ilk yaptırım eyleminde, kara para aklama ve siber güvenlik standartlarını ihlal ettiği iddiasıyla çevrimiçi aracı kurum Robinhood Markets Inc.'in kripto para ticareti yan kuruluşuna 30 milyon dolar para cezası verdi.

Robinhood Crypto, 30 milyon dolar para cezasına çarptırıldı!

The Wall Street Journal tarafından yayınlanan bir rapora göre, New York eyaletinin mali düzenleyicisi 2 Ağustos'ta Robinhood Crypto LLC'nin uyumlu kara para aklama ve siber güvenlik önlemlerini sürdürüp onaylamadığını duyurdu.

Robinhood, şirketin NYDFS tarafından dayatılan gereksinimlere ne ölçüde uyduğunu ve iyileştirme çabalarını gözden geçirmek için dışarıdan bir danışman tutmak zorunda kalacaktır.

Robinhood'un ciddi zayıf yönleri olduğu tespit edildi

Robinhood'daki ciddi kusurlar, bir denetim sınavı ve müteakip bir icra soruşturması yapıldıktan sonra keşfedildi.

Düzenleyici kuruma göre, şirketin uyum sistemlerinin yönetimi ve kontrolü yetersizdi ve bu da başarısızlıklara yol açtı.

Bunlar arasında, özellikle şirket hızla büyüdükçe sorunları ağırlaştıran bir uyum kültürü oluşturma ve sürdürme ve programlara uygun kaynakları ayırmadaki başarısızlıklar dahildir. Diğer başarısızlıklar, programlara yeterli kaynak tahsis edilememesidir.

Robinhood Crypto, 30 milyon dolar para cezasına çarptırıldı! - Resim : 1

Robinhood'un Dava ve Düzenleyici Uygulamadan Sorumlu Genel Danışman Yardımcısı Cheryl Crumpton ise Salı günü yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Sektör lideri yasal, uyumluluk ve siber güvenlik programları oluşturma konusunda önemli ilerleme kaydettik ve müşterilerimize en iyi hizmeti vermek için bu çalışmaya öncelik vermeye devam edeceğiz." 

Şirket tarafından geçen yıl yapılan açıklamalara göre, 2020 yılında yürütülen ve “öncelikle kara para aklama ve siber güvenlikle ilgili sorunlara odaklanan” bir soruşturma, şirketin bir dizi düzenleyici standardı ihlal ettiğini ortaya çıkardı.

Bir yıl önce Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna sunulan evrakta, şirketin ihlalin potansiyel mali etkisine ilişkin ilk tahmini en az 10 milyon dolardı, ancak para cezası nihayetinde 30 milyon dolara yükseltildi.