Güncel

Robot öğretmen göreve başladı!

Japonya, robot öğretmenler ile eğitimde çığır açacak.

Robot öğretmen göreve başladı!

Japonya’da ilk olarak belirli pilot bölgelerde çalışmak üzere ve çocuklara ders esnasında yardım etmek; dersleri daha basit hale getirmek adına robot öğretmenler hizmete başladı. ATR (International Advanced Telecommunications Research Institute) tarafından üzerinde çalışılmakta olan ve geliştirilen robot Robovie, sevimli bir tasarım sunarken 1.20cm boyunda.
1360304962_talkingrobotrobovie.jpg

Zekasında 100’den fazla ders kitabı taslağı bulunduran robot, aynı zamanda bir o kadar öğretmen ve öğrencinin de seslerini tanıma yeteneğine sahip. Teknoloji açısından bir hayli ileride olan Güney Kore ve Japonya’da buna benzer çalışmaların daha önce de yapıladığına şahit olmuştuk.

Editör notu: Bahsettiğimiz ülkelerde öğretmen açığı diye bir şey söz konusu değil. On binlerce atama bekleyen öğretmenin var olduğu ülkemizde, benzer teknolojinin ülkemizde kullanılması ise muhtemelen yüzyıl sonra gerçekleşecek bir süreç olur.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.