Güncel

Robotlar neden hala isteklerimizi yapmıyor?

Geleceğin robotları neden hala gelmedi?

Robotlar neden hala isteklerimizi yapmıyor?

Rosie'yi herkes hatırlar sanırım, çocukluğumuzda robotların bir gün her işlerimizi yapacağına inandıran robotlardan bir tanesi. Bir sabah kalkarız ve kahvaltımızı neden bir robot hazırlamıyor diye düşünebiliriz. Ancak henüz o noktada değiliz.

Robotlar dediğimiz makineler var, ve evet çok yakında geliyor. Machine to Machine (M2M) olarak adlandırılan teknolojiye göre iki makinenin birbiriyle veri aktarımı iletişimi gibi durumlar söz konusu. Aslında M2M uygulamaları hayatımıza girdi ve farkında olmasak da kullanmaya başladık. Örneğin yakınınızdaki Starbuks'ı gösteren uygulamalar ya da evinizdeki bilgisayarınızı akıllı telefonunuzla yönetmeniz bunlara örnek gösterilebilir.

1354710020_120822101138-robot-rosie-story-top.jpg

Peki bu noktaya gelindiyse neden hala M2M'i robotlarda kullanmıyoruz. Neden kişisel hayatımızda bu tür makineler yok? Daha da önemlisi neden hala bulaşıklarımızı kendimiz yıkıyoruz?

Araştırmacılar 2021 yılında bugüne oranla 2 milyardan fazla cihazın birbiriyle bağlantılı olacağını belirtiyor. Evet bu teknoloji yakınımızda ancak bazı riskleri mevcut. Kompleks yapıdaki bu cihazların birbirleriyle iletişi bazı tehditler ortaya çıkarabiliyor. Öncelikle finansal açıdan büyük bir açık ve farklılık oluşturacaktır. Bunları da birilerinin düşünmesi gerekiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.