Chrysler Turbine
Chrysler Turbine`in üretimine 1963 yılında başladı.Sadece 55 adet üretildi ve bunlarda sadece test amaçlı kullanıldı. Chrysler`ın dördüncü nesil motoru her türlü yakıt ile çalışabiliyordu; dizel, benzin, gazyağı, havacılık yakıtı ve alkol gibi. 44,500rpm dönüş yapabiliyordu. Jet motorlu olmasına rağmen 100km/sa`e çıkışı 12 saniye sürüyor.

Fiat Turbina
6 yıl boyunca üzerinde çalışılan Fiat Turbina 1954`de piyasaya sürüldü. Motor iki kompresörlü evreye sahipti. Türbin evresi 22,000rpm`de 300bhp üretiyordu. En çok 258 km/sa hızla gidebiliyordu. Arabanın güzel görünümüne karşın Fiat projeyi ısınma problemleri yüzünden iptal etti.

Ateş Kamyonu
Jet gücünde ateş kamyonu fikri usta yarışcı Patrick Davidson`dan geldi. 1940 yılında ateş kamyonu olarak üretildi. Rollce-Royce Viper motoru 12,000 bhp güç üretibiliyordu. En yüksek 655 km/sa hızla gidebiliyordu. Acil bir durumda ilk onun ulaşacağı kesin.

Ateş Kuşu lll
1958 yılında tamamlanan üçüncü gaz türbünlü prototip GM konseptiyle üretildi. Ateş Kuşunun(General Motors Firebird lll) stili için savaş jetlerinden ilham alındı. Direksiyon, fren ve gaz pedalları yerine tek vardiyada kontrol sistemi vardı. GM`in ayrıca gaz türbinünün yerine piston motoru koymayı düşünmesi hayli şaşırtıcı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.