Güncel

Ruslar Pentagon'un bilgisayarlarını hack'ledi!

Pentagon yetkilileri yaptıkları açıklamada Rusya'nın geçtiğimiz haftalarda Pentagon'a siber saldırıda bulunduğunu belirttiler.

Ruslar Pentagon'un bilgisayarlarını hack'ledi!

Günümüzde bir çok ülke arasında yaşanan olumsuz hava sanal ortama da yansımakta. Birbirinin politikalarını beğenmeyen ülkeler sanal ortamda birbirlerine savaş açmış bulunuyor. Bu sanal savaş en çok Rusya ve Amerika arasında yaşanmakta. Tıpkı geçtiğimiz günlerde olduğu gibi.

Amerikalı yetkililer bugün NBC kanalına yaptıkları açıklamada, Rusya’nın Pentagon’a sofistike bir saldırı düzenlediğini ve kurumma ait mail sistemini hacklediklerini bildirdi. Söz konusu saldırıdan sonra Pentagon'un gizli olmayan elektronik e-posta sisteminin hacklenmesinden sonra 4000'e yakın askeri personel ve sivilin verilerinin etkilendiği söylendi.

 1438955622_img20150807165055.jpg

Rusya tarafından 25 Temmuz'da yapıldığı söylenen olayda saldırganların taktiği ise ilginç. Saldırganlar, 1 dakikada çok yüksek miktarda veri göndererek hizmetin çökmesine sebep olan ve veriyi internet üzerindeki binlerce kullanıcıya dağıtan otomatik bir sistem kullanarak gerçekleştirmiş. Ayrıca saldırganlar şifrelenmiş hesaplar aracılığı ile sosyal medya üzerinden bu siber saldırıyı gerçekleştirmiş.

Öte yandan Pentagon’dan yapılan açıklamada ayrıca, saldırıyı Rus hükümetinin destekleyip desteklemediği bilinmediği, saldırıyı bağımsız siber saldırganlarında yapmış olabileceği ihtimali üzerinde durulduğu belirtildi. Son olarak Pentagon, araştırma sürecinde e-posta hizmetinin kullanılmayacağı açıklamasında bulundu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.