Güncel

Rusya Uzay Ajansı uzaya zengin turistler için lüks otel yapıyor

Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonu’na zengin turistler için 5 yıldızlı lüks bir otel yapmayı planlıyor.


Rus Uzay Ajansı Roscosmoc, Uluslararası Uzay İstasyonu’na zengin turistler için dünya manzaralı bir otel yapmanın planlarını yapıyor. Zengin turistler, dünyaya bir de öyle bakacaklar.

Uzaya kurulması düşünülen ultra-lüks süit, Dünya'ya 643 km uzaklıkta bulunacak ve turistler ikişer metreküp özel kabinlerde konaklayacak. Pek çok yaşam standardına uzayda da sahip olacak turistler; kablosuz internet, egzersiz ekipmanları ve sağlık malzemelerine ulaşabilecekler. Uzay yürüyüşünü ise profesyonel kozmonotlar eşliğinde istasyon dışında gerçekleştirilecek.

Lüks otelin 26 milyar ruble (1,7 milyar lira) maliyetli olacağı tahmin ediliyor. Bu para ise özel ve devlet eliyle karşılanacak.

Otelin fiyatı dudak uçuklatıyor

Uzay otelde kalmanın masrafı ise bir hayli yüksek. Henüz inşa edilmese de rezervasyon ücreti belli olmuş durumda. Bu yolculuk için RKK Energia şirketine önceden 4 milyon dolar vermek durumunda. Yolculuk için gerekli hazırlıkların ardından 2 yıl sonra ise 12,6 milyon dolarlık ikinci ödemeyi yapacak. Son taksit olan 10,8 milyon dolar ise uzaya uçuştan önce ödenecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.