Güncel

Rusya'dan ağır iPhone kararı: Apple'a büyük darbe geliyor!

Amerika ve Rusya arasındaki çekişme son zamanlarda hat safhaya ulaşmış durumda. Son olarak Amerika'nın insansız hava aracını düşüren Rusya, Apple için de harekete geçti.

Rusya'dan ağır iPhone kararı: Apple'a büyük darbe geliyor!

Kremlin, Başkan Vladimir Putin'in 2024'teki yeniden seçim kampanyasında yer alan personel için, batılı istihbarat teşkilatlarının Rusya'yı gözetleme amacıyla kullanılabileceği nedeniyle bu ay sonundan itibaren iPhone telefonlarından kurtulmalarını istedi.

Pahalı cep telefonlarını atmayı tercih etmeyen kullanıcılar akıllı telefonlarını çocuklarına verecek.

Rusya Apple konusunda ciddi kararlar alıyor

Rus yayın organı Kommersant, Rusya başkanlık yönetiminin iç politika yöneticileri, kamu projeleri, Devlet Konseyi ve BT departmanları çalışanlarına Nisan'dan önce iPhone'larından kurtulmaları gerektiği konusunda bilgilendirildiğini açıkladı. Rusya cumhurbaşkanlığı yönetiminin ilk başkan yardımcısı olan Sergei Kiriyenko, duyuruyu Mart ayı başlarında Moskova bölgesinde düzenlenen bir seminerde yapmış.

Kremlin'in, iPhone'ların diğer akıllı telefonlara göre daha kolay hacklenebildiğine ve batılı casuslar tarafından casusluğa daha yatkın olduğuna inanıyor. Bir kaynağa göre, yetkililerin "iPhone her şeydir. Ya atın ya da çocuklara verin. Mart ayında herkes bunu yapmak zorunda kalacak" dediği bildiriliyor.

Gazete, kararın, Batı tarafından hacklenemeyen daha güvenli cihazlar lehine Amerikan teknolojisini terk etme hareketinin bir parçası olduğunu yazdı. Kommersant, Kremlin'in çalışanlarının ABD teknolojisinden vazgeçmelerini kolaylaştırmak için yeni telefonlar bile satın alabilir. (İş o kadar ciddi)

Rusya iPhone'u yasaklıyor!

Personele Apple ait cihazların Android tabanlı akıllı telefonlarla veya Çin'de geliştirilen işletim sistemleriyle değiştirmeleri söylendi. İsteyenler PJSC Rostelecom'un bir yan kuruluşu olan Rus şirketi Open Mobile Platform tarafından geliştirilen Linux tabanlı akıllı telefon işletim sistemi Aurora'yı da kullanabilirler.

Siyaset bilimci Nikolai Mironov, Kommersant'a verdiği demeçte iPhone yasağının tamamen güvenlik nedeniyle alındığını ve talebin sadece çözüm ile alakalı olduğunu ve siyasetle ilgili olmadığını açıkladı.

Peskov gazetecilere verdiği demeçte, "Akıllı telefonlar resmi işler için kullanılmamalıdır. İşletim sistemi ne olursa olsun (Android veya iOS) herhangi bir akıllı telefonun oldukça şeffaf bir mekanizması var. Doğal olarak, bunlar resmi amaçlar için kullanılmamalı" dedi.

Rus yetkililere daha önce de yalnızca yerli mesajlaşma platformlarını kullanmaları söylenmişti. Ayrıca video konferans için Zoom yerine Rus yapımı Trueconf'u kullanmaları gerektiği de söylenmiş.

Vladimir Putin'in akıllı telefon kullanmayı reddettiği biliniyor, ancak Peskov, Rusya başkanının zaman zaman interneti kullandığını da açıkladı.

Yorumlar
Aygül
En düşük maaş alan emekliye iyleştirme yapılırken diğer emeklilerin hakkı yeniyor pirimi yüksekten ödemiş vergisini yüksekten ödemiş olan gün sayısı fazla olanların durumu ne olacak
Cevapla
Şahin
Hadi inşallah 🤲
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.