Güncel

Rüya Uçak İstanbul semalarında

"Rüya uçak" Dreamliner, dünya turu kapsamında Cuma günü İstanbul'a indi.

Rüya Uçak İstanbul semalarında

Dreamliner isimli uçak, havacılık teknolojisinde yeni bir sayfa açtı. İlk defa rüya şehir İstanbul'un semalarında süzülen uçak, havada havayolu yöneticileri yerde ise basın mensupları Dreamliner isimli uçağın teknolojik donanımını incelediler.

1333980746_boeing787.jpg

Plastik Uçak olarak nitelendirilen Dreamliner, özel bir maddeden yapılıyor. Dreamliner, "Rüya uçak" diye de anılıyor. Uçak Dreamliner, dünya turu kapsamında Cuma günü İstanbul'a indi.

Rüya Uçak, bugün havayolu yöneticilerinin aralarında bulunduğu davetliler ile birlikte havalandı. Zor hava koşullarına rağmen yapılan uçuş, sorun olmadan tamamlandı.

1333980775_boeing-787-dreamliner254402.jpg

Test pilotu Christine Walsh, İstanbul turuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ''Bugünkü uçuş çok keyifli geçti. Biraz yağmur biraz fırtına olmasına rağmen uçuşumuz yaklaşık bir saat 20 dakika sürdü. Kendi ağırlık klasmanına göre dünya çevresini en hızlı dönme rekoru kırmış bir uçak Dreamliner'' dedi.

Walsh, ''Kokpitten İstanbul'a baktığınız zaman şehrin ne kadar büyük olduğuna inanamıyorsunuz. Ayrıca bu bölgede havacılık trafiğinin ne kadar yoğun olduğuna inanamıyorsunuz. Ortasından deniz geçen, Asya ile Avrupa'yı birleştiren böyle bir şehri görmek hakikaten kelimelerle ifade edilemez bir duygu" diye konuştu.

1333980791_7787flightdeck.jpg

200 milyon dolarlık Rüya Uçak, yüzde 20 daha az yakıt harcıyor ve motor sesi neredeyse hiç yok. Sınıfının en uzun uçuş menziline sahip uçak tek uçuşla 20 bin kilometre gidebiliyor.

Bugüne kadar Rüya Uçak Dreamliner'i 58 havayolu şirketi 800'ün üzerinde sipariş etti.

1333980811_dreamliner-2.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.