Güncel

Saatlerinizi geri almayı unutmayın!

Ülkemiz iki hafta gecikmeli olarak kış saati uygulamasına geçiş yaptı. Saatlerinizi geri almayı unutmayın.

Saatlerinizi geri almayı unutmayın!

Türkiye, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi nedeniyle 8 Kasım'a ertelenen kış saati uygulamasına geçiş yaptı. Avrupa’ya göre iki hafta gecikmeli girilen kış saati uygulaması, sabaha doğru saatlerin 04.00'ten 03.00'e geri alınmasıyla başladı.

Akıllı telefonunuzda Ayarlar> Tarih ve Saat> Otomatik tarih ve saat bölümünü aktif hale getirerek telefonunuzu kış saatine ayarlayabilirsiniz.

SAATLER NEDEN GERİ ALINIR?

Yaz günlerinde gün ışığı, yani aydınlık saatler çok daha uzun olmasına rağmen hala tasarruf için saatlerin niçin bir saat ileriye alındığı çoğunlukla anlaşılmaz. Bunun en kısa açıklaması ’gece zamanını da gündüze katmaktır’ ama bizler zaten karanlık olan saat 24:00’de değil de 23:00’de yatmamızın ülkemize ne kazandıracağını genellikle anlayamayız. Saatleri ileri almanın kış mevsimi ile alakası yoktur.

Kış aylarında standart zaman uygulanır. Ancak yaz günlerinde çok uzun aydınlık geçen bir zaman süresi vardır. Amaç bu sürenin başlangıcını ileri kaydırarak, akşam olma süresini bir saat uzatmaktır. Yaz günleri hava çok erken aydınlanır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.