Sabırsızlıkla beklediğimiz 10 teknolojik gelişme! - Page 1

9. Kalıcı ay üssü

Uzay kolonileri ilk akla geldiğinde bunun ilk olarak Ay'da yapılacağı akla gelmişti. 1969'da Ay'a ilk ayak basıldığında kalıcı bir koloninin olası olduğu anlaşıldı. Ancak ekonomik ve teknik nedenler dolayısıyla proje hiçbir zaman denenemedi.

Ancak NASA, 2024'de bir koloni kurmayı planlıyor. ESA da 2025'de bir Ay üssü kurmayı planlıyor. Japonya ve Hindistan da 2030'da bir ay üssüne sahip olmayı planlıyorlar. Bir üs kurmanın önündeki en büyük engel ise maliyeti.

Sabırsızlıkla beklediğimiz 10 teknolojik gelişme! - Page 2

8. Kafa nakli
Bu çılgın ameliyat yakın zamanda karışıklık yaratabilir. Kafa naklinde hastanın kafası kesiliyor ve vericinin vücuduna naklediliyor, böylece kafa ve vücut arasında kan akışı sağlanıyor.

Kafa nakli teorik olarak kafayı etkilemeyen tüm hastalıkları iyileştirebilir. Ancak omuriliğin onarılması mümkün olmazsa hastanın felç olması kaçınılmaz. Kafa nakli fare, köpek ve maymunlarda kısmen yapıldı.

Kafa naklindeki en büyük sorun ise türlü etik soruları ortaya çıkarması. Örneğin kafa nakli klonlamayla beraber kullanılırsa, insanlar ömürlerini uzatmak için kendi klonlarını öldürebilirler.

Sabırsızlıkla beklediğimiz 10 teknolojik gelişme! - Page 3

7. Temiz enerji

Fosil yakıtlara birçok alternatif bulunsa da tamamen yenilenebilir bir enerji kaynağına geçmeye henüz çok yolumuz var. Bugünkü enerjinin yüzde 85'i fosil yakıtlardan sağlanıyor. Temiz enerjinin önemi ise şuradan geliyor: Fosil yakıtlar çok uzun zaman bizimle olmayacaklar, bunun yanında havayı kirletiyorlar.

Temiz enerjiye geçişin zorluğu, son 150 yılda petrol kullanıyor olmamız ve geçişte zorlanmamızdan geliyor.

Sabırsızlıkla beklediğimiz 10 teknolojik gelişme! - Page 4

6. Kanser tedavisi

Kanser, modern çağın en ölümcül hastalıklarından biri. Kanser, birçok tedavi yolunun olması ancak modern tıbbın hala bir tedavi yolu araması bakımından soğuk algınlığına benziyor. Zira kanserin, soğuk algınlığı gibi birçok çeşidi var ve hepsi biraz farklı. Ancak malesef yılda 7 milyon kişi kanserden ölüyor ve hastalık, soğuk algınlığından çok daha ciddi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.