Güncel

Sağlık Bakanlığı'ndan koronavirüs yeni güncelleme!

Sağlık Bakanlığı, Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon rehberini güncelledi. İşte haberin detayları.

Sağlık Bakanlığı'ndan koronavirüs yeni güncelleme!

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs rehberinde değişikliğe gitti. Söz konusu güncelleme önemli değişiklikler içeriyor. Bakanlık, iki doz koronavirüs aşısı olan kişiler için karantina gerekmeyeceğini açıklarken, istisnaların olacağını da belirtti. 

Sağlık Bakanlığı, Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon rehberini güncelledi. Yeni güncellemeye göre daha önce COVID-19 geçiren veya iki doz aşı yaptırıp son dozdan sonra 14 gün süre geçmiş olan kişilerde, hastalık başlangıcı veya aşılama sonrası üç ay içindeki riskli temaslarında karantina uygulaması gerekmeyecek.

Brezilya ya da Güney Afrika varyantıyla temaslı kişiler aşı olsa da karantinada kalacak

Sağlık Bakanlığı'nın yapmış olduğu güncellemede iki istisna bulunmaktadır. Bakım evi çalışanları veya yaşlı aile üyelerine bakan bireyler, aşı olsalar dahi karantina da kalacak.

Riskli gruplarla yakın ilişki içindeki bireylerin yanı sıra, Güney Afrika veya Brezilya varyantı tespit edilen vakalar ile temaslı olan kişilerde karantinada kalmaya devam edecek. Yani, Sağlık Bakanlığı’nın karantina kuralları bu kişiler için geçerli olmaya devam edecek.

Sağlık Bakanlığı, yayınlamış olduğu rehberde konuyla ilgili olarak tam olarak şu ifadelere yer verdi:

“Daha önce laboratuvarda doğrulanmış SARS-CoV 2 enfeksiyonu geçiren veya iki doz aşı yaptırıp son dozdan sonra 14 gün süre geçmiş olan kişilerde, hastalık başlangıcı veya aşılama sonrası üç ay içindeki riskli temaslarında (Güney Afrika veya Brezilya varyantı tespit edilen vakalar hariç) karantina gerekmez. Ancak, bakım evinde çalışmak veya yaşlı aile üyelerine bakmak gibi mesleki faaliyetleri riskli gruplarla yakın ilişki gerektirenler ile Güney Afrika veya Brezilya varyantı tespit edilen vakalar ile temaslı olanlara Sağlık Bakanlığı kurallarına göre karantina uygulanır.”

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Aşı varken tam kapanmayı düşünmezler. En azından aşının kaç ay koruma sağladığını öğrenecekler. Yavaş yavaş aşılanıyor ülke insanları. Mustasyon a karşı önlem alınmasını da göreceğiz
Cevapla
Yargıç
Bu bakanın bir dediği 2 günü tutmuyor tek adamin danışmanları ne söylerse onu okuyor ezbere böyle bakan dünyada tek Afrika köylerinde bile yok
Cevapla
Bahadir Hamamcioglu1967
Alınan tüm önlemlere rağmen virüsün yayılmasını sağlamış görünüyorlar. Yetkililerin başarısı bu yönde. Şimdi ki yenilik renklerle ugrasiliyor. Kırmızıdan çıkıp sarıya göremezsiniz. Sarıdan çıkıp kırmızıya göremezsiniz. Aşı yaptirdiysaniz gezebilirsiniz. Aşı yaptırdınız ama mustasyonlu virüs e yakalanmissiniz.....
Cevapla
Bahadir Hamamcioglu1967
Bu virüs Amerika da tasarlanmış. Çin e insan bedeninde götürülmüş ve yayılması sağlanmış olduğuna inanıyorum. Çin hedeflenmiş. Böylece Çin de görünen virüs tüm dünyaya yayıldı hatta Amerika bile etkilendi. Amerika da tasarlanmış bir virüs olduğu için en iyi aşı da bu ülkede üretildi. Ancak hesap ta olmayan bir şey virüs mutasyona uğradı Amerika dışında ki ülkelerde!!! Yarasalar her ülkede var. Çin'deki yarasalar mı kusurlu yani....
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.