YANLIŞ: Kulak pamuklu çubukla temizlenmeli

DOĞRU: Tüy ve kıl bulunan bölgelerde daha çok olmak üzere vücutta, yağlı salgı yapan goblet hücreleri vardır. Goblet hücrelerinin salgıları, o bölge için koruyucudur. Bundan dolayı kulak yolunu pamuklu çubukla temizlememek gerekir.

Çünkü kulak yolunda kullanılan pamuklu çubuklar bir miktar salgıyı temizlerken bir o kadarını da daha içeri itip kulak tıkanıklığına yol açar. Kulak kirlerinin çoğu, hastaların pamuklu çubukla kulaklarını temizlerken yaptığı birikintilerdir. Kulak yolunu pamuklu çubukla temizlemek yerine belirli aralıklarla doktor kontrolünde temizletmek en doğrusudur.

YANLIŞ: Kulak kıllarını yakmakta sakınca yoktur

DOĞRU: Birçok kuaför, çakmak veya ispirtolu pamukla kulak yolu ve kepçesindeki tüy ve kılları yakarak temizler. Ancak unutulmamalıdır ki canlı organizmalar için yüksek sıcaklık, geri dönüşümsüz zararlar verebilir.

YANLIŞ: İşitme cihazı kullanımını mümkün olduğu kadar geciktirmek gerekir, yoksa kulak erkenden ağırlaşır

DOĞRU: İşitme kaybı olan kişilerde, kullanılmayan iç kulak ve beyin bağlantı yolları tembelleşir. İşitme tedavi edilemiyorsa işitme cihazı mutlaka kullanılmalı. Yoksa geri dönüşü olmayan işitme kayıpları yaşanabilir.

YANLIŞ: Kulağı ağrıyan çocuğun kulağına süt, yağ vs. damlatmak ağrıyı geçirir

DOĞRU: Anadolu'da yaygın olan bu durum; kulak iltihabına, burun ve östaki ile ilgili ciddi problemlere neden olur. Ayrıca damlatılan bu maddeler mikroplar için besi yeri oluşturur, bu da mikropların çoğalmasına ve buna bağlı olarak da kulak yolu iltihabına yol açabilir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.