Sahibinden az kullanılmış Toshiba! Efsane marka satılıyor!

150 yıllık tecrübesiyle teknoloji sektörünün önde gelen markalarından birisi olan Toshiba, el değiştiriyor.

Sahibinden az kullanılmış Toshiba! Efsane marka satılıyor!

1875 yılında kurulan Toshiba, uzun yıllardır teknoloji dünyasının en güvenilir markalarından birisi olmayı başardı. Bilgisayar, televizyon ve klima başta olmak üzere daha pek çok teknolojik cihaz üreterek satan Toshiba, son birkaç yıldır mali anlamda ciddi zorluklar yaşıyordu. Maddi olarak bir türlü beklenen toparlanma gerçekleşmeyince, efsane markanın el değiştirmesi kaçınılmaz hale geldi. Ortaya çıkan bilgilere göre Toshiba, yine bir Japon firması olan Japan Industrial Partners tarafından satın alınacak.

Sahibinden az kullanılmış Toshiba! Efsane marka satılıyor!

Peki ama Japan Industrial Partners, Toshiba’yı satın almak için ne kadar ödemek durumunda kalacak? Bu sorunun yanıtı da hemen hemen netleşti. Belirtilen detaylara göre firma, efsanevi markayı 15 milyar dolar karşılığında bünyesine katmış olacak. Ancak bu satın almanın gerçekleşmesi için rekabet otoritelerinden izin alınması gerekiyor. Bunun da yıl sonuna kadar sürebileceği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Japan Industrial Partners şirketi Toshiba için bir konsorsiyum oluşturma fikrine sıcak bakıyor. Toplamda 20 firmadan oluşacak olan bu konsorsiyum, Japonya merkezli firmalardan oluşacak. Yakın zamanda ikiye bölünme konusuna bile temkinli yaklaşan Toshiba için 20’ye bölünme durumunun ortaya çıkması ise fazlasıyla üzücü. Efsanevi markanın eski günlerine dönüp dönemeyeceğini ise zaman gösterecek.