Saklı evrene ilk bakış - Page 1

Saptanmaz olanı saptamak
Araştırma görevlisi John Mark Kreikebaum, Stanford Üniversitesi’ndeki bir temiz odada, gün gelip karanlık madde perçecıklarının enerji sinyallerini kaydedebilecek silikon diskleri inceliyor. Her yerde bulunduğuna inanılan bu parçacıklar şu ana kadar gözlemlenebilmiş değil. Diskler onları kozmik ışın parazitlerinden korumak amacıyla bir maden ocağının derinliklerine yerleşebilecek. Stanford’dan Matt Cherry, “Aşırı duyarlı bir dedektör yaptığımızda çok fazla şey görüyor” diyor.

Saklı evrene ilk bakış - Page 2

Uzayın görünmez yapı iskelesi
Karanlık maddeyi göremiyoruz, ama çekim gücü Samanyolu galaksisi içindeki bakış açımızdan görebildiklerimizi biçimlendiriyor. Kozmik semtimizde dışarıdan bakan bu süper bilgisayar simülasyonu, galaksileri halihazırdaki konumlarına yönlendirilen karanlık madde ağının verilerine dayanılarak oluşturulmuş gerçekçi bir yapılandırması. Koyu renkli dev sarmalların geçtiği yerlerde parlak galaksiler toplanıyor. Sadece Başak Kümesi’nde bile binlerce galaksi var.

Saklı evrene ilk bakış - Page 3

Karanlık güçlerce şekillenen bir geçmiş

Saklı evrene ilk bakış - Page 4

Samanyolu'ndan mesaj var
Dünya çevresinde dolanan bir NASA teleskopu, galaksimizin merkezinden sıra dışı yoğunlukta gama ışınları geldiğini saptadı. Samanyolu fotoğraflarının üzerinde parlak renklerle gösterilen bu ışınları oluşturan neydi? MIT’te görevli görevli fizikçi Tracy Slatyer ve meslektaşlarının kuşkulandığı bir şey var: Galaksinin merkezi civarında birbirine çarpan ve birbirinin etkisini yok eden karanlık madde parçacıkları.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.