Güncel

Samsung 2019 ikinci çeyrekte de gelir kaybı yaşadı

Bu yılın ikinci çeyreğine ait mali sonuçları açıklayan Samsung'un kârı yüzde 56 oranında azaldı.

Samsung 2019 ikinci çeyrekte de gelir kaybı yaşadı

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerinden biri olan teknoloji devi Samsung, 2019 yılının ikinci çeyreğine ait mali sonuçlarını açıkladı. Dünya çapında işlemci ve çip pazarının küçülmesinden etkilenen markanın kârı bir önceki döneme göre yüzde 56 oranında azaldı.

Samsung 2019 ikinci çeyrekte de gelir kaybı yaşadı

Beklentilerin aksine büyük bir kayıp yaşayan marka, Haziran ayında sona eren üç aylık çeyrek içinde 56.13 trilyon gelire karşılık 6.6 trilyon (yaklaşık 5.6 milyar dolar) kâr elde etti.

2016'dan bu yana şirketin üç aylık en kötü performansı olduğu açıklanan son çeyrek sonuçları bir önceki dönemdeki düşüşün halen devam ettiğini de gösteriyor. Samsung'a göre düşüşün temel sebebi ise bellek yongası taleplerindeki keskin azalma.

Samsung Salı günü yaptığı açıklamada, "Bellek yongası pazarındaki zayıflık ve fiyat düşüşleri, taleplerin sınırlı miktarda toparlanmasına rağmen, büyük veri merkezi müşterileri tarafından önceki çeyreklerde stok ayarlamalarının etkilerinin devam etmesine neden oldu" denildi. Bu sonuçlar, Koreli şirket için bir önceki yılın aynı dönemine göre kâr düşüşünü işaret ediyor.

Çip biriminin kârı da yüzde 71 düştü

Her türlü düşüşe rağmen Samsung'un çip ve bellek üretimi halen en büyük gelir kapılarından biri. Ancak geçen yılın aynı döneminde 11.6 trilyon Won kâr elde eden Samsung, bu yılın son çeyreğinde yüzde 71'lik bir düşüşle 3.4 trilyon Won işletme kârı elde etti.

Amiral gemisi Samsung telefonlar artık daha az satıyor

Markanın mobil biriminde de işler iyi gitmiyor. Samsung mobil pazarda, bir önceki yıla göre yüzde 42 düşüşle 1,6 trilyon Won kâr elde ettiğini açıkladı. Markaya göre bunun en önemli sebebi amiral gemisi modellerinin satışlarındaki yavaşlama ve pazarlama giderlerinin artması.

Mobil dünyadaki belirsizlikler, Çin-ABD ticaret savaşları, Çinli markaların agresif fiyat ve pazarlama politikaları teknoloji firması Samsung'un önümüzdeki dönemde gelirlerini etkileyecek önemli gelişmeler olarak görülüyor. Uzmanlara göre markanın gelirlerindeki düşüş önümüzdeki çeyreklerde biraz daha azalabilir.

Yorumlar
sb
bu daha baslangıc..kazıklama devrı bıttı..
Cevapla
Sezai
Yalan haber
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.