Güncel

Samsung-Apple yarışında kazanan belli oldu!

Samsung ve Apple iki ezeli rakip olarak piyasada birbirleri ile her zaman rekabet halinde olan firmalar arasında yer alıyor. Bu rekabet bazen cihaz özellikleri ve tasarımı ile olsa da bazen de sayısal olarak olabiliyor. Sizce 2022 yılı için sayısal anlamda kazanan hangisi olabilir?

Samsung-Apple yarışında kazanan belli oldu!

Araştırmacılara göre, Samsung ve Apple arasındaki "rekabet" her gün gittikçe artmaya devam ediyor. Bazen bu rekabet sattıkları telefonlar, pazar payı, kameralar dahil ürünlerin kalitesi vb. ile ilgili olabiliyor. Genellikle yılın her çeyreğinde oluşan rekabette ise önemli olan sayısal rakamlar daha dikkat çekiyor. Raporlara göre, 2022'nin ilk çeyreğinde Samsung, akıllı telefon ürünlerinin küresel sevkiyatlarında Apple'ı çoktan geride bıraktı. işte detaylar.

Bankless Times tarafından yakın zamanda yapılan bir analiz, iki büyük firma hakkında bazı gerçekleri ve rakamları ortaya koyuyor. Samsung ve Apple için mevcut raporda sunulan verilerde, farklı satıcılar ve şirketler tarafından yapılan sevkiyatların küresel pazar payındaki istatistikleri sunuluyor.

Samsung, Apple ile olan rekabetinde önde

Araştırmacılar Samsung'un 2022'nin ilk çeyreğinde 73,6 milyon akıllı telefon satışı yaptığını tespit etti. En yakın rakibi Apple ise, dünya çapında 56 milyon adet sevkiyat gerçekleştirmiş. Böylece Samsung %23.4 oranında küresel pazar payının yeni sahibi oldu. Bildirilen gerçek sayılara bakılırsa Samsung %23.4 yeni pazar payı elde ederken onu %18 ile Apple izledi. Ancak rapor, Apple'ın geçen yıla göre %2,2 büyüme elde etmeyi başardığını gösteriyor. Apple'ın pozitif büyüme gösteren tek üretici olduğu da belirtilmiş.

Bu arada Xiaomi, %12,7 pazar payıyla üçüncü sırada (39,9 milyon adet satış) yer alıyor onu OPPO ve Vivo (sırasıyla 27.4 milyon ve 25.3 milyon adet sevkıyat) izliyor. Rapor ayrıca, Xiaomi'nin pazar payının geçen yıla göre önemli ölçüde düştüğünü belirtiyor. OPPO ve VIVO, pazar payında (yıldan yıla) keskin bir düşüş de yaşamış.

Samsung, bu yıl en iyi Android akıllı telefonlarını piyasaya sürdü ve Samsung Galaxy S22 Ultra en çok satan model olarak en üst sırada yer almayı başardı. Samsung bu başarıyı yaratıcı ve yenilikçi ürünleriyle başardığı tahmin ediliyor. Araştırmayı yürüten Bankless Times CEO'su Jonathan-Merry, Samsung'un bu başarısında kullanıcılarına düşük seviye modellerden orta seviye modellere kadar çeşitli seçenekler sunmasının etkisi olduğunu da belirtiyor.

Samsung-Apple rekabetinde kazanan belli oldu!

2022 yılı birinci çeyrek satışlarını gösteren tablo

Merry, "Samsung, tüketici ihtiyaçlarını karşılayan çekici ve yenilikçi ürünler yaratmasıyla tanınıyor. Orta-düşük seviyeli modellere odaklanan uzun vadeli stratejisi sayesinde akıllı telefon pazarında lider bir konum oluşturdu. Ek olarak, son kullanıcı deneyimine odaklanması, önemli satışlar yaratan geniş bir yelpazede farklılaştırılmış ürünler sunmasını da sağladı.” açıklamasını yaptı.

Bankless Times ayrıca *IDC'den (International Data Corporation) 2022'nin ilk çeyreğinde küresel akıllı telefon pazarı sevkiyatlarındaki genel daralmaya ilişkin bazı istatistikleri de paylaştı. IDC istatistiklerine göre, akıllı telefon sevkiyatları ilk yılda yıllık yaklaşık olarak %8,9 düştü.

*IDC: ABD merkezli market araştırmaları şirketi

IDC'nin araştırma direktörü Nabila Popal'a göre, küresel sevkiyatlardaki düşüşün temel nedenlerinden biri, temel cep telefonu bileşenlerinin mevcut sınırlamaları. Ayrıca, küresel enflasyonun ekonomik belirsizlikle birleştiğinde akıllı telefonlara olan talebi azalttığını da sözlerine ekliyor. Son olarak Rus-Ukrayna savaşının da üreticilerin yılın ikinci yarısı için büyüme planlarını yeniden gözden geçirmelerine neden olduğu da belirtilen önemli bilgiler arasında yer alıyor.

Yorumlar
Neco
Şöyle bir durumda var apple ın en ucuz telefonu 700 euro yeni çıkanlardan se hariç, samsungun 100 euro ya bile telefonu var 1000 euroluk telefonu bu kadar sattırmak helal olsun.
Cevapla
Komutan logar
Samsung ucuz olduğu için alabiliyorlar Apple çok pahalı cihaz açısında olduğu için çok az satın alabiliyor Samsung telefonlarda iyi özellikler sahip bir çok sensör var ekran açısında daha iyidir Samsung vazgeçilmez telefonudur
Cevapla
TC.mehmetcik.Y
Samsung Galaxy A22s Tercihimdir Turkiyede Piyasada yok beklemeye kaldım bekliyorum bekliyorum
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.