Güncel

Samsung, Galaxy Note 5'leri bölgesel olarak bloke etti!

Samsung, yeni aldığı kararla Galaxy Note 5 modelinin Amerika ve Asya kıtası haricinde kullanılmaması için bölgesel SİM kilidi yasağı getirdi.

Samsung, Galaxy Note 5'leri bölgesel olarak bloke etti!

Samsung'un Newyork'ka düzenlediği Galaxy Unpacked etkinliğinde duyurduğu yeni Note serisi telefonu Galaxy Note 5'in Asya ve Amerika kıtası haricinde batışa sunulmayacağı belirtilmişti. Türkiye'de dahil olmak üzere bir çok ülkede bu karar yadırganmıştı. Bugün olayla ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

Samsung İtalya Twitter'da sorulan bir soruya cevaben yaptığı açıklamada Samsung'un Galaxy Note 5 modeli ile ilgili bölgesel SIM kilidi uygulamasını devreye soktuğunu açıkladı. Yani bu açıklamayla ABD'den gelen bir Galaxy Note 5 modelinin ülkemizdeki operatör SIM kartları ile çalışmayacağını anlıyoruz. Ancak bunun istisnai bir durumu söz konusu. Eğer ABD'den aldığınız Galaxy Note 5 modelini bir ABD operatör SIM kartı ile aktive ederseniz, Avrupa'daki herhangi bir ülkeye cihazı getirdiğinizde o ülke operatörlerinin SIM kartlarını kullanabiliyorsunuz.

1440081014_img20150820165144.jpg

Samsung İtalya'nın yaptığı resmi teyidi ile yurtdışından paralel ithalat yoluyla Galaxy Note 5 getirip Türkiye'de kullanmak pek mümkün görünmüyor. Öte yandan Vodafone ve Mediamark'ta satışa sunulacağı belirtilen Galaxy Note 5 telefonların SİM kilitsiz olup olmayacağı şimdilik bilinmiyor. Bölgesel SİM kilidi uygulamasının İtalya'da uygulamaya sokulması ülkemizde de durumun aynı olması anlamına gelebilir o yüzden dikkatli olmakta fayda var.

Samsung daha öncede böyle kararlar alarak satışa sunulan akıllı telefonların, satıldığı bölge dışında kullanılmasını önleyen bir takım tedbirler almıştı. Şuan Galaxy Note 5 modeli ile başlayan bu süreç bakalım ilerleyen günlerde etkisini nasıl gösterecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.