Güncel

Samsung, hastalıkların önüne akıllı telefonları ile geçmeyi planlıyor!

Samsung, Parkinson ve bazı kanser türlerini tanımada akıllı telefonlarını kullanacak.


Güney Koreli teknoloji devi Samsung'un, bir süredir Kore'deki fabrikalarında toksik maddelere maruz kalarak kansere yakalanarak hayatlarını kaybeden çalışanlarının yakınlarına ve tedavisi devam eden çalışanlarına yardım etmek için bir fon oluşturduğu herkesçe biliniyor. Şirketin bu alandaki kararlılığının sadece fon oluşturmaktan öte kanser araştırmalarına bilimsel olarakta katkı sağlayacak proje üzerinde çalıştığı bildirildi.

1444824621_img20151014150525.jpg

İddiaya göre Samsung, ses analizi yoluyla kanser türlerinin erken teşhisini sağlayacak konuşma tanıyıcı, ses analizörü, teşhis yazılımı ve ses yazılımı olmak üzere dört farklı unsurdan oluşan bir sistem üzerinde çalışıyor. Akıllı telefonlarda bulunacak bu sistem, kişiden belli aralıklarla alınan ses örneklerini birbiri ile karşılaştırarak, bas düzeyi, ses kısıklığı ve ses tonu değişikliklerini ve diğer parametrelerini analiz ederek "Hasta ses" olup olmadığını analiz edecek. Bu analizin sonucunda hastanın ses değerleri eşik seviyesini aşması halinde yazılım anomalliklerin varlığı hakkında kullanıcıya bilgiler verecek.

Bu sistem sayesinde Samsung, Parkinson hastalığı, larenks kanserleri ve oksipital nevralji gibi hastalıkların erken belirtilerini keşfetmeyi planlıyor.  Öte yandan Dr Max Little tarafından 2012 yılında deneysel olarak yapılan ses analizi testlerinde oldukça çok umut verici sonuçlar elde edildiği belirtiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.