Güncel

Samsung, Hitachi, Mitsubishi, Philips ortaklığındaki Çip karteline rekor ceza!

Avrupa Birliği Komisyonu, akıllı kart çiplerini üreten 4 şirketin oluşturduğu kartele toplam 138 milyon Euro para cezası uyguladı.

Samsung, Hitachi, Mitsubishi, Philips ortaklığındaki Çip karteline rekor ceza!

Alman Infineon, Hollandalı Philips, Güney Koreli Samsung ile Japon Hitachi ve Mitsubishi ortaklığındaki Renesas'ın 2003-2005 yılları arasında akıllı kart çiplerinde anlaşmalı fiyat uyguladıkları ve gizli ticari bilgileri birbirleriyle paylaştıkları belirtildi.

AB Komisyonu, kartel ortaklarını ihbar eden Renesas'ın cezasını silerken Infineon'a 82,8 milyon Euro, Philips'e 20,1 milyon Euro ve Samsung'a 35,1 milyon Euro para cezası verdi.

 1409775546_img20140903232016.jpg

Rekabetten sorumlu AB Komiseri Jaoquin Almunia, "Bu dijital çağda herkesin cep telefonlarında, banka kartlarında ve pasaportlarında akıllı kart çipleri kullanılıyor. Bunları üreten şirketler inovasyonla ve en iyi ürünleri en cazip fiyatlarla sunarak rakiplerini geride bırakmak yerine müşterilerini ve tüketicileri mağdur edecek şekilde tezgah kuracaklarsa cezalandırılmayı beklemeliler" değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.