Samsung, Hyundai ve Tesla güçlerini birleştiriyor! İçerisi şampiyonlar ligi gibi!

CES 2024 yaklaşırken, akıllı evler hakkında yılın geri kalanının toplamından daha fazla konuşma duymak üzereyiz. Samsung, SmartThings'i ev enerjisi ve araç/ev otomasyonu alanlarına genişletmek için Tesla ve Hyundai ile ortaklık kurduğunu açıklayarak işlemlere başladı.

Samsung, Hyundai ve Tesla güçlerini birleştiriyor! İçerisi şampiyonlar ligi gibi!

Tesla ile yapılan ortaklık, şirketin elektrikli araçlarının yanı sıra Powerwall ve Solar Inverter gibi ürünlerin de Samsung'un enerji üretimi, depolaması ve kullanımına ilişkin bilgileri görüntüleyen SmartThings Energy uygulamasını kullanarak evlerini izlemesine ve kontrol etmesine olanak tanıyacak.

Tesla yakın zamanda geliştiricilerin EV'lerine ek olarak Powerwall, Solar ve Wall Connector ile etkileşime girmesine olanak tanıyan "FleetAPI" uygulamasını yayınladığından, diğer şirketler de aynısını yapabilecek. Yine de Samsung bu gemiye ilk atlayanlardan biri.

Samsung ayrıca SmartThings platformunu Hyundai'nin elektrikli araçlarına ve diğer araçlarına genişletmek için Hyundai ile iş birliği yaparak "Evden Arabaya" ve "Arabadan Eve" hizmetlerine de olanak sağlayacak. Bu, akıllı evinizi bir Hyundai otomobilinin bilgi-eğlence sistemine bağlamanıza olanak tanıyacak ve böylece birini diğeriyle kontrol edebileceksiniz. Örneğin, SmartThings uygulaması aracılığıyla arabanızı çalıştırabilecek, klimayı kontrol edebilecek, camları açıp kapatabilecek ve şarj durumunu kontrol edebileceksiniz. Ayrıca TV'ler, AC ve EV şarj cihazları gibi ev aletlerini arabanızdan kontrol edebileceksiniz.

Samsung, Hyundai ve Tesla güçlerini birleştiriyor! İçerisi şampiyonlar ligi gibi!

Ayrıca, araba eve geldiğinde evinizin ışıklarının ve iklim kontrolünün etkinleştirildiği bir rutin oluşturmanıza veya akıllı telefonunuzun alarmı çaldıktan sonra arabayı ideal bir sıcaklığa ayarlamanıza olanak tanıyacak. Aynı zamanda, enerji fiyatlandırması, güneş paneli verileri ve daha fazlası gibi faktörlere dayalı olarak bir aracın şarj edilmesi için en uygun zamanı ayarlamak üzere EV'ler ve şarj cihazları hakkındaki enerji bilgilerini izleyebileceksiniz.

Yeni özellikler, özellikle kurulu bir EV veya Tesla güç sisteminiz varsa kullanışlı görünüyor. Halen geliştirilme aşamasında ancak Samsung, önümüzdeki hafta CES 2024 standına erken bir bakış sunacak.