Güncel

Samsung maliyetleri düşürmek adına 1000 kişiyi işten çıkarabilir

Güney Kore'den gelen son haberlere göre Samsung büyük bir işten çıkarma hamlesine hazırlanıyor.

Samsung maliyetleri düşürmek adına 1000 kişiyi işten çıkarabilir

Yaklaşık iki yıl sonra geride bıraktığımız çeyrek itibariyle kârını artıran Samsung bir kez daha işten çıkarmalarla gündemde. Güney Kore menşeli koreatimes sitesinin iddiasına göre Samsung Çin’de 1000 kişinin işine son verecek.

Mobil kategorisinde uzun bir süre Çin’in lider üreticisi olmayı başaran Samsung son dönemlerde liderliği Xiaomi, Huawei gibi üreticilere kaptırdı. Çin'de satışların önemli ölçüde düşmesi ve Apple'ın da Çin'e rekor satışlar elde etmesi, Samsung'un dünyanın en büyük mobil pazarı Çin'de ciddi yararlar almasına neden oldu. 

Samsung’un işçi çıkaracağına ilişkin iddialar bu yıl ilk kez gündeme gelmiyor. Geride bıraktığımız eylül ayında da büyük bir işten çıkarma hamlesinin yaşanacağına dair bir rapor yayınlandı. Güney Koreli teknoloji devinin finansal açıdan başarılı bir çeyreği geride bıraktıktan sonra işten çıkarmalarla bir kez daha gündeme gelmesi bizleri şaşırtmadı değil.

1446360852_factory1961435b-600x350.jpg

Son gelen bilgilere göre Samsung maliyetleri azaltmak adına Çin’de 1000 kişinin işine son verecek. İşten çıkarmalar öncelikle vasat performans gösteren çalışanları kapsayacak. Samsung belirlenen tazminat miktarını ödeyerek söz konusu çalışanların şirketle ilişkisini bitirecek.

İlginizi çekebilir; 

Samsung’un işten çıkarma noktasında belirlediği bir diğer strateji gönüllü emeklilik sistemi. Firma ikna yöntemiyle çalışanların emekli olmalarını isteyecek.

Raporda ayrıca Samsung’un finans, insan kaynakları ve pazarlama bölümlerinde işgücünü yaklaşık %30 oranında azaltabileceği ifade ediliyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.