Güncel

Samsung NX1 Modelinin Üretimi Durduruldu

Samsung NX1 Modelinin Üretimine Son Veriyor


DSLR fotoğraf makineleri, farklı marka, farklı ürün sınıfları ve modellerle hep ilgi çeken bir sektör olmuştur. Hem üreticiler hem de tüketiciler için ilgi çeken bu ürün gamı, özellikle de yüksek maliyetlerinden dolayı kimi zaman "pahalı hobi" yakıştırmasına maruz kalmıştır. Son dönemde akıllı telefonların kameralarının dikey yükseliştek performansına rağmen, DSLR tutkunlarının tercihi daima bu yönde olmuştur. DSLR pazarına en ciddi girişini aynasız yapısıyla dikkat çeken NX1 modeli ile yapan Samsung, teknolojinin yeni trendlerini yakalamak adına radikal bir karar aldı ve Samsung NX1 fotoğraf makinesinin üretimini sonlandırdı.

1447319923_samsung-nx1.jpg

Samsung NX1 Modelinin Üretimi Durduruldu

Samsung NX1 fotoğraf makinesi, sahip olduğu teknik özellikler, aynasız yapısı ve şık gövde tasarımıyla dikkat çeken bir cihaz olmayı başarmıştı. Şahsi olarak uzun süre kullandığım bu fotoğraf makinesinin en iyi yanlarından biri çok yüksek hızda odaklama yapabilmesiydi. ISO hassasiyeti ve sensör yetenekleri açısından da doyurucu olan NX1'in çift modlu vizörü ve dokunmatik ekranı son derece prafik bir kullanım sunuyordu.

Samsung NX1'in ileriye yatırım olarak düşüneceğimiz fakat şu an için video prodüksiyon işleriyle uğraşan kişiler için ek iş çıkartan eksiği is H265 formatında video çekmesiydi. Dosya boyutu ve kalite anlamında ciddi bir avantaj olsa da, Adobe Premiere gibi bir programın destek sunmayışı ve hatta Youtube'un bile h265 desteği sunmayışı, bu makine ile çekilen videoların h264 formatına dönüştürülmesini zorunlu kılıyordu.

Bütün bunlara rağmen son derece başarılı olan NX1 modelinin üretiminin durdurulması şaşırtıcı bir gelişme oldu. 

Samsung ise bu konuyu cihazın ömrünü doldurmasına ve pazarda daha güncel ve gelişmiş modellerin olmasına bağlıyor. Bu açıdan bakacak olursak, daha güncel özelliklere sahip bir model duyurulabilir.

Öte yandan başka bir kaynak ise, Samsung'un fotoğraf makinesi bölümünü tamamen kapatacağını iddia ediyor. Bakalım zaman ne gösterecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.