Güncel

Samsung, Tizen 3.0 ile dengeleri değiştirecek!

Samsung'un bu yıl tanıtacağı Samsung Z4 telefonunun işletim sistemi olacak olan Tizen 3.0, görünüşe göre mobil pazarda dengeleri değiştirecek.


Samsung, bu yıl içerisinde Samsung Z4 telefonunu ve Tizen 3.0 işletim sistemini tanıtacak. Bu zamana kadar giriş seviyesi olarak görünen Z serisi ve Tizen işletim sistemi bu yıl dengeleri değiştirecek kadar güçlü olacak. Söylentilere göre Samsung Z4 modeli yine düşük seviyeli olacak ancak farkını Tizen 3.0 ile ortaya koyacak.

Samsung Z4, 1 GB RAM'e 8 GB dahili depolama birimine 5 inç büyüklüğünde HD ekrana, çift sim kart desteğine (LTE) ve 2.050 mAh kapasiteli batarya ile gelmesi bekleniyor. Ancak maliyeti düşürmek için yapılan bu hamle Samsung'u Android yerine Tizen kullanmaya yöneltiyor. Çünkü bu donanımlardaki bir telefonun Android ile çalışması çok güç.

Tizen 3.0 ile hem hızdan taviz verilmeyecek hem de yeni teknolojiler kullanıcılara sunulacak. Telefon, akıllı saat ve TV'ler için geliştirilen Tizen 3.0 güncellemesi artık oyunlarda büyük performans farkı yaratan Vulkan API'ını destekleyecek. Ayrıca 64 Bit Intel ve ARM tabanlı işlemciler artık Tizen 3.0 ile çalışabilecek.

1493638209_tizen-iceberg.0.jpg

Ayrıca, Samsung'un Tizen'deki güvenliği biraz daha ciddiye alacak. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz ay yayınlanan bir raporda, Tizen işletim sisteminin güvenlik açıkları ile dolu olduğu yer almıştı. Muhtemelen Samsung bu kötü şöhretinden Tizen 3.0 ile kurtulacaktır.

Tizen 3.0 için henüz Android veya iOS ile yarışır demek güç. Ancak Samsung işletim sistemini güncel API'lar ile donatıp, sadece düşük maliyetli cihazlarına sunma politikasından vazgeçerse, Tizen'i mobil pazarda güçlü bir rakip olarak görebiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.